Czym jest sterylizacja medyczna?
Sterylizacja medyczna i dezynfekcja różnią się przede wszystkim pod względem mikroorganizmów likwidowanych w trakcie procesu. Należy podkreślić, że dezynfekcja medyczna niszczy jedynie formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie jest w stanie sobie poradzić z formami przetrwalnikowymi.
Różnice między sterylizacją a dezynfekcją
Sterylizacja polega na niszczeniu zarówno wegetatywnych, jak i przetrwalnikowych form mikroorganizmów, czyli w rzeczywistości oznacza brak jakichkolwiek zarazków. Według powszechnej opinii sterylizacja zapewnia maksymalne bezpieczeństwo pacjentom oraz pracownikom lekarskiej praktyki. Do tej pory procedury dezynfekcyjne znane były głównie w placówkach służby zdrowia i w gastronomii. Jednak pojawienie się wirusa przyczyniło się do rozszerzenia tego obowiązku na inne miejsca, w których przebywają ludzie. W dużym skrócie, neutralizacja wirusów i bakterii osiadających na powierzchniach jest głównym celem dezynfekcji. Jeśli chodzi o sterylizację, to ona także zabezpiecza człowieka przed zakażeniem drobnoustrojami. W tym wypadku to konkretne narzędzia poddaje się zabiegowi niszczenia wirusów, bakterii i grzybów. Oczywiście dezynfekcja medyczna zmniejsza ryzyko zakażenia i zapewnia dobry efekt biobójczy, ale pełne bezpieczeństwo gwarantuje jedynie właściwie przeprowadzona sterylizacja medyczna. Można przypuszczać, że całkowicie wolne od drobnoustrojów są wysterylizowane, czyli jałowe narzędzia.
Jak wykonać sterylizację?
Należy się zgodzić z tezą, że istnieją wyraźne różnice w sposobach przeprowadzania dezynfekcji i sterylizacji. Dezynfekcję z reguły przeprowadza się w temperaturze zastanej, przy użyciu płynnych preparatów o biobójczym działaniu. Czasami wykorzystuje się jeszcze promieniowanie UV-C. Z kolei proces sterylizacji przeprowadzany jest w specjalnej komorze sterylizatora. Tylko w takim miejscu można stworzyć warunki chemiczne i fizyczne, które będą gwarantować skuteczność procesu. Największym uznaniem cieszy się sterylizacja parowa, w której nasycona para wodna o wysokiej temperaturze jest głównym czynnikiem biobójczym. Coraz częściej wykorzystywane są też niskotemperaturowe plazmowe sterylizatory, które są niestety dosyć drogie, ale niezwykle skuteczne.