Perfumy i ich krótka historia

Ludzie od niepamiętnych czasów celowo aplikowali na swoje ciała różne wonie i aromaty. Dziś, choć z innych przyczyn niż nasi przodkowie, także praktykujemy używanie specjalnych zapachów na co dzień. Perfumy podkreślają naszą osobowość, niektórym mogą dodać pewności siebie, dla innych są wyrazem stanu ducha w danym momencie. Ładne perfumy damskie i męskie to świetny pomysł prezent.

Skąd wzięły się perfumy

Trudno określić dokładnie, jak odkryto perfumy. Wiadomo, że aromatów używały stare cywilizacje Mezopotamii, starożytni Egipcjanie i Grecy. Sposób powstawania perfum odkryto prawdopodobnie przypadkiem podczas procesu palenia drzewa, które zawierało żywicę. Wówczas okazało się, że dym może mieć przyjemny zapach. Stąd też wywodzi się nazwa per fume, czyli przez dym.

Francja, kolebka współczesnej perfumerii

Sercem produkcji wonnych olejków była Francja. Tu szczególnymi miejscami były Paryż i Grasse. Stolica Francji specjalizowała się w komponowaniu perfum, podczas kiedy inne regiony, głównie Prowansja dostarczały niezbędnych składników. Perfumy powstające w tamtych czasach pachniały jaśminem, różami, lawendą, drzewem pomarańczowym i innymi wonnymi roślinami. Efektem końcowym łączenia kilku składników wonnych były ładne perfumy damskie oraz męskie.

Około XIX wieku perfumiarstwo rozwinęło się do tego stopnia, że zaczęto wytwarzać aromaty w laboratorium, wykorzystując procesy chemiczne. Dziś składnikami perfum są zarówno elementy pochodzenia naturalnego, jak i te wytworzone za pomocą chemii laboratoryjnej. Wtedy to właśnie powstały wielkie marki perfumeryjne jak Guerlain czy Coty oraz wykreowano ponadczasowe zapachy znane i chętnie kupowane także dziś jak np. Chanel numer 5 od znanej projektanki Coco Chanel. Produkcja zapachów rozwinęła się wówczas na skalę masową. Dzią ładne perfumy damskie i męskie można kupić w każdej drogerii.

Jak używać perfum

Prawdziwe perfumy, czyli takie które zawierają 100% ekstraktu wonnego powinno stosować się w miejscach pomiaru tętna takich jak nadgarstki, za uszami, na karku, wewnątrz łokcia czy pod kolanem. Tym sposobem puls krwi w tych miejscach rozgrzewa perfumy i uwalnia ich aromat. Według ekspertów idealnym miejscem aplikacji perfum są punkty pod kolanami, skąd zapach może unosić się spowijając stopniowo całe ciało.

Zapachy różnią się od siebie stężeniem ekstraktu. Nazwa perfumy odnosi się do produktu, w którym jest 100% ekstraktu zapachowego. Na rynku dostępne są także produkty z mniejszym stężeniem ekstraktu np. wody perfumowane czy toaletowe. Są one tańsze, ale też ich zapach jest mniej trwały.

Jak wybrać odpowiednie perfumy?<< >>W jakich pojemnościach dostępne są perfumetki?

About the author : admin