Czy sorbet i granita to to samo?

Zimne, słodkie, orzeźwiające – granity i sorbety to zdecydowanie najlepsze desery na lato. Przyrządzane na bazie soków owocowych lub świeżych owoców są zdrowe i mają mniej kalorii, niż produkowane na bazie śmietany lody.

Czy sorbet i granita to to samo?

Obydwa desery do Europy dotarły z Azji. Granitę na włoskiej Sycylii zaczęto przyrządzać wraz z pojawieniem się tam Arabów. Sorbet wywodzi się z Iranu, choć jego nazwę zaczerpnięto z tureckich zwrotów şerbat, şerbet lub szarbat.

Co je łączy? Lekkość, orzeźwienie, smak owoców.

Odróżnienie granity od sorbetu nie jest trudne. Struktura granity to ziarenka lodu, natomiast sorbety są gładkie, bardziej kremowe i można z nich formować kulki.

Tradycyjna granita sycylijska produkowana jest z wody, cukru i soku z cytryny. Mieszkańcy wyspy spożywają ją z dodatkiem briosi – maślanej bułeczki drożdżowej.

Granitę na południu Europy często przyrządza się także na bazie kawy z dodatkiem mleka.

Domowe desery lodowe

Przygotowanie granity lub sorbetu w warunkach domowych jest proste, a składniki są powszechnie dostępne – wystarczy wybrać ulubiony smak, połączyć składniki i umieścić mieszaninę w zamrażarce. Aby nadać deserowi właściwą strukturę należy co kilkadziesiąt minut wyciągać go z zamrażarki i mieszać.

Domowy sorbet wymaga podobnego nakładu pracy, ale aby nadać mu aksamitności należy go mieszać częściej i intensywniej. Warto także dodać ubite białko, co uczyni deser bardziej puszystym, przypominającym kremowe lody.

Profesjonalne granitory

Domowa produkcja ma sens wówczas, gdy desery lodowe przygotowujemy rzadko, dla niewielkiej liczby osób. Jeśli mamy liczną rodzinę i granitę oraz sorbety przygotowujemy często warto rozważyć zakup profesjonalnego granitora. Kilka propozycji sprzętu wysokiej klasy można znaleźć na stronie http://siorbet.pl. Są to oferty kierowane głównie do przedsiębiorców, którzy w swoich kawiarniach, lodziarniach, barach czy restauracjach chcą serwować świeże granity i sorbety, ale każdy z nas może z tych ofert skorzystać.

Ceny profesjonalnego, wydajnego sprzętu do produkcji granity, sorbetów, mrożonych jogurtów, mrożonej herbaty i kawy, mrożonych drinków lub smoothies i shake`ów zależą od liczby komór mieszalnych oraz ich pojemności.

Czy grzybicę paznokci można wyleczyć domowymi sposobami?<< >>Czy Hibiskus i Malwa sudańska to ta sama roślina? - Zbadajmy to!

About the author : admin