Endometrioza – podstępna choroba

Przez lata potrafi rozwijać się w organizmie, powodując coraz większy dyskomfort życia. Endometrioza, bo o niej mowa, to podstępna i bolesna choroba. Skąd się bierze, jak ją rozpoznać i jakie są przyczyny endometriozy – o tym, w dalszej części artykułu.

Endometrioza chorobą typowo kobiecą

Ponieważ endometrioza to choroba związana z przerostem tkanki wyściełającej macicę, dotyka ona głównie kobiet. Sporadycznie objawy endometriozy pojawiają się też u mężczyzn chorujących na raka prostaty. Jednak to właśnie kobiety są bezpośrednio na nią narażone. Jak się szacuje, w Polsce aż 15 procent, a na całym świecie 10 procent kobiet ma objawy endometriozy, a co za tym idzie, samą chorobę.

Dlaczego błona się rozrasta?

Przyczyny endometriozy wciąż nie są do końca rozpoznane. Obecny stan wiedzy pozwala jednak wskazać czynniki, które do rozwoju choroby się przyczyniają. Kluczowym z nich jest cofanie się krwi menstruacyjnej do jamy otrzewnej. Drugi czynnik to zaburzenia hormonalne i immunologiczne. Trzeci natomiast to urazy macicy, zarówno te, które powstają w trakcie porodu, jak w trakcie inwazyjnych badań czy operacji.

Endometrioza – charakterystyczne objawy choroby

Pierwszym objawem, który może wskazywać, że kobieta cierpi na endometriozę, są regularne bóle podbrzusza, zanikające najczęściej pod koniec danego cyklu, bądź wraz z początkiem kolejnego. Do tego dochodzą też bolesne miesiączki oraz ból podczas stosunku. Endometrioza objawy takie daje już w pierwszych stadiach swego rozwoju. A z czasem, gdy błona zaczyna wędrować i przemieszczać się do odległych tkanek, dochodzą do nich objawy ze strony innych narządów. I tak na przykład objawem endometriozy może być krwawienie z przewodu pokarmowego, gdy błona przedostanie się do jelit.

Choroba, którą trzeba leczyć

Ponieważ endometrioza to choroba, która potrafi być niebezpieczna, ważna jest zawsze szybka diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Endometrioza objawy swoje daje bardzo szybko, dzięki czemu można zahamować rozrost błony w innych narządach, a nawet w ogóle do niego nie dopuścić. Jest to o tyle ważne, że endometrium wraz z krwiobiegiem potrafi dotrzeć nawet do płuc, czy mózgu, tworząc wszędzie niebezpieczne ogniska.

Choć nie wszystko medycyna o niej wie, jedno jest pewne. Nawet najmniejszych objawów endometriozy nie można bagatelizować. I ze względu na przyczynę choroby, należy szybko podjąć jej leczenie.

Jakie są skuteczne sposoby na zakola?<< >>Skuteczna redukcja cellulitu

About the author : admin