Na czym polega badanie trychologiczne?
Planując wizytę u trychologa, zwłaszcza tę pierwszą, pacjenci często zastanawiają się, jak będzie przebiegać i jak się do niej przygotować. Oto kilka wskazówek, które pomogą oswoić ten temat i bez zbędnego stresu umówić się na konsultację u specjalisty od włosów i skóry głowy.
W jaki sposób przygotować się do wizyty?
Badanie trychologiczne nie jest skomplikowane i nie wymaga specjalnego przygotowania. Jednak jest kilka warunków, które warto spełnić, aby jego wyniki były miarodajne. Umawiając wizytę w klinice trychologia Śląsk, zwykle pacjent proszony jest o to, aby co najmniej 24 godziny przed badaniem nie myć włosów. Pozwala to dokładniej ocenić ich stan. Niewskazane jest farbowanie włosów około dwóch tygodni przed umówioną wizytą.
Zanim trycholog przystąpi do badania, przeprowadza wywiad z pacjentem, w którym stara się określić stan jego zdrowia. Ważne są tutaj kwestie dotyczące chorób przewlekłych, zaburzeń hormonalnych, stosowanej diety jak również zabiegów fryzjerskich przeprowadzonych w ostatnim czasie. Istotnym elementem wywiadu mogą okazać się wyniki badania krwi. Jeśli pacjent nimi nie dysponuje, trycholog może zlecić zrobienie morfologii lub np. zbadanie poziomu żelaza we krwi.
Trychologia Śląsk — jak przebiega badanie?
Badanie właściwe przeprowadzane jest za pomocą mikrokamery. Dzięki powiększonemu obrazowi i późniejszej analizie trycholog jest w stanie dostrzec wszelkie zmiany w strukturze włosa, zbadać mieszki włosowe, określić fazy wzrostu włosów oraz to, jaki ich procent wypada. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i bezbolesne.
Na podstawie przeprowadzonego badania stawiana jest diagnoza, a następnie wdraża się odpowiednią kurację. Plan działania może obejmować zalecenia w kwestii pielęgnacji włosów oraz zabiegi lecznicze, czasem stosowanie farmaceutyków lub hormonów. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego tak ważne jest specjalistyczne badanie i jego wyniki, które pozwalają dopasować i zaplanować leczenie. Po wdrożeniu kuracji pacjentowi zwykle wyznaczany jest termin kolejnej wizyty, która ma na celu przede wszystkim kontrolę jej efektów.