Rodzaje rękawiczek medycznych
Rękawiczki medyczne są konieczne w każdym gabinecie lekarskim czy kosmetycznym, ponieważ wiele zabiegów jest bez nich niemożliwych. Wiele osób kojarzy je wyłącznie z rękawiczkami lateksowymi, ale w praktyce wyróżnia się ich kilka rodzajów. Czym się różną?
Rękawiczki lateksowe
Najpopularniejsze rękawiczki lateksowe mają wiele zalet – są wygodne, dopasowują się do dłoni, stanowią doskonałe zabezpieczenie przed czynnikami biologicznymi i chemicznymi.
W przypadku rękawiczek lateksowych niestety pojawiają się także wady – wiele osób ma uczulenie na lateks, co wiąże się z problemami skórnymi przy ich częstym bądź długim użytkowaniu. Rozwiązaniem w tym przypadku są rękawice lateksowe bezpudrowe – dzięki obniżonej zawartości białek nie wywołują tak silnych reakcji alergicznych i większość osób może ich używać.
Rękawiczki winylowe
Rękawice winylowe są bardzo wytrzymałe w kontaktach z czynnikami biologicznymi i chemicznymi (choć w przypadku grzybów i wirusów ochrona nie jest doskonała), dlatego też obecnie są bardzo często wykorzystywane w różnych czynnościach medycznych – stanowią bardzo dobre zabezpieczenie.
Tego typu rękawice mają jednak pewną wadę – niską elastyczność. W przypadku dobrania niewłaściwego rozmiaru może się pojawić problem z założeniem lub właściwą ochroną, a także szybsze uszkodzenie.
Rękawiczki nitrylowe
Nitryl jest syntetykiem, który nie powoduje reakcji alergicznych, więc jest uważany za bezpieczniejszy niż lateks. Materiał ten ma też wyższą odporność w kontakcie z substancjami oleistymi i rozpuszczalnikami, jest też cieńszy od lateksu, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność wśród chirurgów i innych specjalności, które wymagają potwierdzenia rozpoznania dotykiem.
Ze względu na swoje liczne zalety i właściwie brak istotnych wad ten typ rękawiczek coraz częściej zastępuje rękawiczki lateksowe i prawdopodobnie ta zmiana będzie się pogłębiać, mimo że nitryl jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne niż lateks.
Rękawice foliowe
Rękawice foliowe ze względu na swoją niską trwałość raczej nie mają zastosowania w medycynie – stanowią barierę doraźną, którą bardzo łatwo przerwać, więc zabezpieczenie jest niskie. Czasami stosuje się je jednak przy pomocy w czynnościach higienicznych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.