Ciucholand
W ostatnich latach popularne second handy przeżywają drugą młodość. Niegdyś były one uznawane za sklepy dla ludzi biednych dziś coraz chętniej z zakupów w nich korzystają również inni. W każdym mieście jest przynajmniej kilka sklepów z odzieżą używaną. Skąd są ubrania używane? Skąd są najczęściej sprowadzane? Jak są sprzedawane?
Sklep z odzieżą używaną to nie tylko ubrania
W sklepie z odzieżą używaną można na półkach zobaczyć także używane buty, a nawet akcesoria. Lumpeksy bardzo często pozyskują swój asortyment z różnego rodzaju zbiórek jak choćby charytatywnych czy door-to-door. W niektórych prowadzony jest także skup odzieży używanej, warunkiem jest, aby nadawała się ona do sprzedaży, czyli nie była zabrudzona czy podarta.
Bardzo często źródłem pozyskiwania asortymentu lumpeksów są specjalne kontenery odzieżowe czy giełdy odzieży używanej. To tam zaopatrują się w one różnego rodzaju spodnie, bluzy, koszulki oraz wiele innych części garderoby. Bardzo dobrą formą uzupełniania sklepowych półek jest współpraca z producentami odzieżowymi, którzy szczególnie pod koniec kolekcji chętnie pozbywają się po atrakcyjnych cenach swoich resztek.
Skąd sprowadzić odzież używaną?
Dostawcy odzieży używanej to najczęściej osoby fizyczne lub hurtownie pozyskujące towar z Anglii, Skandynawii czy Niemiec. Wśród klientów największą popularnością cieszą się ubrania sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Jest ona bowiem bardzo dobrej jakości i w bardzo atrakcyjnych cenach.
Na drugim miejscu plasuje się Norwegia oraz Szwecja. Oprócz wysokiej jakości materiałów, dodatkowym atutem jest też fakt, że można ściągnąć odzież czy obuwie markowe znanych producentów, szczególnie w świecie sportu. Inni ważni dostawcy odzieży używanej to także Niemcy, USA i Francja.
Na wagę czy na sztuki?
Dostawcy odzieży używanej, którzy również prowadzą własne sklepy bardzo chętnie korzystają z dwóch form sprzedaży. Jedna z nich to sprzedaż odzieży używanej na wagę. Ceny wahają się w zależności od dnia. Na przykład w dniu dostawy za kilogram zapłacić można nawet 60 złotych, natomiast dzień przed dostawą 15 złotych.
Jednak najpopularniejszym sposobem jest normalna sprzedaż jak w przypadku innych produktów, czyli ceny z góry są ustalane i widnieją na metkach. Gdzieniegdzie istnieje jednak możliwość ich negocjowania, więc robiąc zakupy w lumpeksie warto zapytać o niższą cenę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora