Jak wyczyścić buty ze skóry?

Buty z prawdziwej skóry kojarzone są z elegancją i stylem. To towar z wyższej półki, który przez wiele osób postrzegany jest nawet za coś nieetycznego. Jednak, jeśli już masz takie buty, to powinieneś o nie dbać, tak jak na to zasługują. Jak je czyścić?

Delikatnie z wodą

Buty ze skóry nie lubią kontaktu z wodą. Lepiej, więc go unikać. Dobrą praktyką jest przecieranie butów wilgotną szmatką. Tutaj trzeba podkreślić, że szmatka ma być tylko wilgotna. Nie powinna być mokra, a już w żadnym wypadku nie można wkładać skórzanych butów pod strumień bieżącej wody.

Zdarza się, że zwykłe buty można wrzucić do pralki bębnowej, a jej działanie im nie szkodzi. W przypadku butów ze skóry nigdy nie wolno ryzykować w taki sposób. Podwyższona temperatura wody, siła odśrodkowa i silne środki myjące mogą całkowicie odkształcić buty i zniszczyć ich strukturę.

Dobry impregnat

Skórę należy właściwie natłuszczać po to, by jak najdłużej zachowała swoją elastyczność. Nie zaleca się używania do tego zwykłych olejków i oliwek, a raczej specjalne impregnaty. Ich zadaniem jest działanie, które nie zniszczy powierzchni butów ale zabezpieczy je przed niepożądanymi działaniami warunków atmosferycznych.

Impregnaty mogą występować w różnej formie. Mogą to być pasty, spray’e albo kremy takie jak bezbarwny krem Brillance. Każdą formę inaczej się aplikuje. Warto, więc przemyśleć zakup odpowiedniego preparatu.

Impregnaty w spryskiwaczu łatwiej się nakłada. Trudnością może okazać się za to równomierne nałożenie środka na całą powierzchnię butów. Większą kontrolę można zdobyć nakładając bezbarwny krem brillance szmatką lub szczoteczką. W ten sposób można dotrzeć do wszystkich zakamarków i pokryć je właściwą warstwą środka.

Preparaty dopasowane do rodzaju obuwia

Pamiętajmy też, że skóra skórze nie równa. Skóra lakierowana będzie wymagała zupełnie innej pielęgnacji niż skóra syntetyczna, gładka lub naturalna. Oznacza to, że wybierając środek do pielęgnacji obuwia należy koniecznie upewnić się, że jest on przeznaczony akurat do tego konkretnego typu obuwia.

Lepiej jest unikać produktów uniwersalnych lub takich o bardzo szerokim spektrum działania. Ciężko jest sobie wyobrazić impregnat, który równie dobrze zadba o buty w odcieniu beżu, czerni lub czerwieni. Każda skóra jest inna i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Warto, więc czytać etykiety i składy i sprawdzać dokładnie, do jakiego typu skóry jest przeznaczony dany preparat.

Czy lane perfumy są w stanie zapewnić ciekawe zapachy?<< >>Jak wybrać odpowiednie perfumy?

About the author : admin