Mycie włosów — element higieny czy pielęgnacja? A może jedno i drugie?

Mycie włosów oraz skóry głowy to nieodłączny element pielęgnacji, a także podstawa higieny. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak istotne są metoda i technika samego mycia. Czy standardowe sposoby są wystarczające, by utrzymać fryzurę w zdrowiu i dobrej kondycji?

Mycie włosów jako element pielęgnacji

Mycie głowy to nie tylko oczyszczenie skóry z nadmiaru sebum i zgromadzonych na jej powierzchni zanieczyszczeń. To również element kompleksowej pielęgnacji włosa z cebulką. Szczególnie kiedy, zdawałoby się zwykłą, czynność mycia połączymy z odżywczym masażem.

Pamiętać należy, że widoczna część, czyli łodyga włosa jest martwym tworem. Sekret mocnej i zdrowej czupryny mieści się w warstwie skórnej. Kluczowym elementem włosa z cebulką jest jego brodawka. To ona bowiem odpowiada za dostarczanie właściwych składników odżywczych i budulcowych, zapewniając tym samym prawidłowy wzrost i cykl rozwojowy włosa.

Mycie włosów na całej ich długości, z uwzględnieniem łodygi włosa, nie ma zatem pozytywnego wpływu na ich kondycję. By oczyścić trzon włosa, wystarczy potraktować go spływającą ze skóry głowy pianą.

Zdrowy włos z cebulką? Tak, jeżeli nie popełnisz tych błędów!

Popularnym błędem jest nakładanie szamponu bezpośrednio na skórę głowy oraz na łodygę włosa, a następnie pocieranie czy też szorowanie włosów. Powoduje to uszkodzenia mechaniczne widocznej części włosa, jak również podrażnienie skóry głowy. Również spłukiwanie szamponu gorącą wodą jest poważnym zaniedbaniem. Zbyt wysoka temperatura sprawia bowiem, że łuski na powierzchni włosa otwierają się, zamiast domknąć. Sprawia to, że włosy stają się pozbawione blasku i matowe.

Nie sposób nie wspomnieć również o etapie suszenia włosów. Nie zaleca się pocierania mokrych kosmyków ręcznikiem, uszkadza to bowiem łodygę włosa i sprawia, że pasemka się łamią i rozdwajają. Znacznie lepiej odsączyć delikatnie włosy w ręcznik papierowy lub bawełnianą koszulkę.

Oczyszczenie ma znaczenie — czyli jak prawidłowo myć włosy?

Prawidłową technikę można zawrzeć w kilku podstawowych zasadach. Aby dobrze umyć włosy, należy:

• rozwadniać szampon przed nałożeniem na skórę głowy (np. w niewielkim plastikowym naczyniu)
• spieniać szampon przed użyciem
• oczyszczać tylko skórę głowy, łodygi włosów myć wyłącznie spływającą pianą

Włos z cebulką odwdzięczy nam się pełną blasku i sprężystości czupryną, jeśli dodatkowo podczas mycia zastosujemy masaż skóry głowy. Masaż taki polega na uciskaniu skalpu palcami, co pobudza skórę. Jest to o tyle istotne, że właśnie pod jej powierzchnią znajduje się tętniące życiem serce każdego włosa. Brodawka włosa, bo o niej mowa, odpowiada za prawidłowy rozwój i wzrost kosmyków. To ona za pomocą naczyń krwionośnych odżywia włos z cebulką, dostarczając mu witamin, minerałów oraz składników odżywczych.

Mycie włosów, niemal codzienna czynność, a jednak potrafi w znaczący sposób wpłynąć na ich kondycję. Nieprawidłowa technika oczyszczania może narobić wiele złego na głowie, poczynając od podrażnień skóry, poprzez zniszczenia mechaniczne łodygi, kończąc na chorobach takich jak łupież. Warto zatem przyjrzeć się bliżej prawidłowym sposobom mycia, by mogły stanowić element zdrowej pielęgnacji, wspomagając harmonijny rozwój włosa.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości https://www.drturowski.pl/blog/pl/anatomia-wlosa-w-pigulce

Torebki damskie sklep internetowy - dlaczego watro sprawdzić ofertę?<< >>Badania mykologiczne - skuteczna diagnoza w przypadku grzybicy

About the author : admin