Chanca piedra – co o niej wiemy?

Zioła o wyżej wspomnianej nazwie tradycyjnej to lek, który od niepamiętnych czasów ratował mieszkańców Azji czy Ameryki Południowej w trudnych sytuacjach. Dziś jest on dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, jednak o jego właściwościach mówi się często dużo więcej, niż o pochodzeniu. Niesłusznie – zioła te mają długą i interesującą historię.

Chanca piedra zioła – skąd pochodzą?

Różne gatunki krzewów z rodzaju Phyllantus występują między innymi w Indiach, Chinach, Ameryce Południowej, a nawet na Filipinach. Obecny stan wiedzy botanicznej wskazuje, iż dwa główne gatunki, sprzedawane współcześnie jako chanca piedra w tabletkach, wzięły swój początek w Azji i Afryce, skąd zawędrowały z czasem w inne miejsca na świecie.

Ich rozprzestrzenienie nastąpiło przy tym na tyle dawno, że zdążyły od tego czasu zadomowić się całkowicie na przykład w tradycyjnym lecznictwie mieszkańców Amazonii, gdzie chanca piedra zioła to roślina uznawana za lokalną. Jak widać, jest to jedna z wielu cudownych roślin lasów tropikalnych, których odkrycie przez zachodni świat pociągnęło za sobą wzmożone zainteresowanie ich właściwościami. Dziś chanca piedra w tabletkach, w formie proszku lub w mieszankach z innymi korzystnymi ziołami stanowi podstawę kuracji ziołoleczniczych w wielu protokołach zielarskich.

Chanca piedra – dlaczego jest tak nazywana?

Kupując chanca piedra w tabletkach w okolicznym sklepie zielarskim, na ogół nie zastanawiamy się, co oznacza powszechnie stosowana nazwa tej rośliny. Tymczasem warto wiedzieć, bo określenie to odwołuje się do jednej z jej najbardziej cenionych właściwości, obecnie potwierdzonej również w pewnym stopniu przez zachodnie badania naukowe.

Chanca – od hiszpańskiego chancar – w połączeniu ze słowem piedra, oznaczającym kamień, to po prostu „coś, co łamie albo kruszy kamienie”. Mowa tu oczywiście o kamieniach nerkowych, które stanowią dokuczliwy i bolesny problem, dotykający wiele osób i niegdyś, i współcześnie. Jeśli chodzi o roślinę chanca piedra ziołami z tego gatunku leczono nerki już w starożytnych Indiach czy Chinach, ma ona zatem udokumentowaną tradycję stosowania w literaturze medycznej tych krajów.

Nie sprowadza się ona bynajmniej wyłącznie do pozytywnego działania na nerki. Zioło to stosowane jest także przy zakażeniach wirusowych wątroby i innych jej chorobach, gdzie działa ochronnie i regenerująco. Przydaje się też przy zmianach skórnych, w przypadku zatruć pokarmowych oraz infekcji takich, jak przeziębienie.

Jak wybrać idealną suknię ślubną?<< >>Bielizna damska – jakie figi wybrać?

About the author : admin