Jak przebiega proces diagnozy oraz leczenia endometriozy?

Jeszcze kilkanaście lat temu silne bóle miesiączkowe uważano za naturę wielu kobiet. Obecnie jednak coraz więcej ginekologów reaguje na zgłaszane przez pacjentki niepokojące objawy i rozpoczyna dokładny proces diagnostyczny. U części pań cierpiących z powodu bolesnych stosunków oraz obfitych krwawień rozpoznaje się endometriozę.

Jakie objawy towarzyszą endometriozie?

Głównym objawem towarzyszącym endometriozie jest ból o zróżnicowanym natężeniu odczuwany w obrębie miednicy. Zwykle nasila się on przed lub w trakcie krwawienia miesiączkowego. W zaawansowanych przypadkach choroby pacjentki skarżą się także na dolegliwości ze strony układu pokarmowego (np. nudności) lub moczowego (np. krwiomocz).

Bólom towarzyszy często uczucie zmęczenia i niechęci do działania. Ze względu na tak uporczywe objawy endometrioza wpływa negatywnie na psychikę oraz strefę seksualną i społeczną kobiet, wyłączając je z normalnego życia.

W jaki sposób diagnozuje się endometriozę?

Pacjentki z podejrzeniem endometriozy poddawane są serii badań. Obejmują one USG dopochwowe, USG transrektalne, tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny oraz badanie krwi sprawdzające poziomu markeru CA-125. Jeśli ginekolog nadal ma wątpliwości, konieczne bywa pobranie wycinków ze zmian podczas zabiegu laparoskopowego.

Szybka i trafna diagnoza pozwala wdrożyć odpowiedni plan leczenia endometriozy. Warto bowiem podkreślić, że nieleczona choroba może prowadzić do niepłodności, z którą nierzadko zmagają się nieświadome rozpoznania pacjentki. Problem z zajściem w upragnioną ciążę jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinecie ginekologicznym. Nawet 50% kobiet zmagających się z takimi trudnościami cierpi na endometriozę.

Jakie działania obejmuje leczenie endometriozy?

Hasło – Endomietrioza leczenie to jedna z najczęstszych fraz wpisywanych do wyszukiwarki internetowej przez pacjentki po usłyszeniu diagnozy. Poszukiwanie odpowiedzi na to zagadnienie wiąże się nierzadko z dużym strachem oraz niepewnością. Warto jednak podkreślić, że pomimo iż endometrioza uważana jest za chorobę nieuleczalną, odpowiednia terapia prowadzona przez współpracujących ze sobą specjalistów może być bardzo skuteczna.

Istnieją bowiem leki hormonalne, które są w stanie skutecznie ograniczyć migrujące endometrium oraz wyciszyć stany zapalne. Panie marzące o macierzyństwie powinny jednak wybrać metody chirurgiczne, które pozwolą na radykalne usunięcie zmian oraz poprawę płodności. Już kilka miesięcy po zabiegu laparoskopowym kobieta może rozpocząć starania o dziecko.

Wiedza na temat endometriozy oraz sposobów jej leczenia pozwala oswoić i pokonać strach z nią związany. Dzięki podnoszeniu świadomości społeczeństwa na temat tej choroby coraz więcej kobiet ma szansę na trafną diagnozę oraz skuteczne leczenie.

Czym jest trychologia?<< >>Jak szybko i skutecznie wybielić zęby?

About the author : admin