Jak uzyskać receptę na zaopatrzenie medyczne?

Zaopatrzenie medyczne to wyroby, które są niezbędne pacjentom przewlekle chorym i niepełnosprawnym do normalnego funkcjonowania. Obejmują m.in. pieluchomajtki, cewniki, pasy przepuklinowe i protezy. Niektórzy pacjenci korzystają z nich na stałe, np. w przypadku amputacji kończyn lub niedosłuchu. Inni potrzebują ich tymczasowo na okres rehabilitacji i leczenia.

Kto wydaje recepty na zaopatrzenie medyczne?

Receptę na wyroby medyczne wydaje lekarza podczas osobistej wizyty lub w czasie teleporady. Pacjenci, którzy na stałe korzystają z konkretnych wyrobów medycznych, nie muszą przychodzić na wizytę osobiście. Kolejną receptę może dla nich wystawić lekarz rodzinny.

W przypadku pacjentów, którzy potrzebują konkretnych środków opatrunkowych po urazie lub wypadku doraźnie, receptę wystawia lekarz, który przyjmował ich w przychodni lub szpitalu.

Dla recept wystawianych po raz pierwszy obowiązuje zasada specjalizacji. Oznacza to, że receptę na aparat słuchowy może wystawić audiolog, a na okulary okulista. Wszystko dlatego, że podstawę do jej wystawienia stanowi konkretne badanie.

Jak długo ważna jest recepta?

Niektórzy pacjenci mogą korzystać z refundowanych wyrobów medycznych co miesiąc. Wtedy lekarz może im wypisać jedną receptę, która będzie ważna cały rok. Na jej podstawie mogą raz w miesiącu pobierać lub kupować określone środki w sklepie mającym refundację.

W przypadku zleceń, które nie są wypisane na druku elektronicznym, ale w tradycyjny sposób, recepta może być wystawiona na okres maksymalnie 6 miesięcy. W praktyce większość lekarzy i przychodni korzysta już z recept elektronicznych.

Po uzyskaniu recepty jednorazowej, np. na okulary korekcyjne lub ortezę pacjent ma 30 dni na jej zrealizowanie. Po tym czasie recepta traci ważność. W wyjątkowych sytuacjach lekarz może wypisać ją ponownie.

Gdzie zrealizować receptę na środki medyczne?

Aby otrzymać dofinansowanie na wyroby medyczne, receptę trzeba realizować w sklepie zaopatrzenia medycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Niektóre środki medyczne dostępne są również w aptekach. Dotyczy to głównie materiałów opatrunkowych, leków i drobnego sprzętu medycznego. W przypadku recept na refundację zakupu ortez, wózka inwalidzkiego lub protez konieczna jest wizyta w sklepie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie zaopatrzenie medyczne.

Piżamy damskie - jak znaleźć najlepsze?<< >>Szczęśliwi Ci, Którzy Znają Sposoby Leczenia Zakrzepicy

About the author : admin