Jak wygląda prawidłowe leczenie łuszczycy?

Łuszczyca to autoimmunologiczna choroba skóry. Charakteryzują ją liczne stany zapalne, mogące wystąpić na różnych częściach ciała, a prowadzące do powstawania na skórze charakterystycznych grudek o błyszczącym srebrnym pokryciu. Leczenie łuszczycy jest trudne, ale możliwe. Ważne, by przestrzegać w nim wszystkich kluczowych zasad terapeutycznych.

Wstępne leczenie miejscowe

Łuszczycę leczy się przede wszystkim miejscowo, czyli z pomocą pielęgnacji opartej na specjalnych kosmetykach dermatologicznych. Uwaga zostaje skoncentrowana na mocnym złuszczaniu naskórka. Regularnie używa się produktów opartych na kwasach i innych preparatów złuszczających, jednakże zmian w żadnym wypadku nie wolno naruszać ręcznie (czyli ich zrywać lub rozdrapywać).

Na etapie złuszczania dba się jednocześnie o ciągłe nawilżanie skóry, które w leczeniu łuszczycy jest bardzo ważne. Używa się substancji łagodzących podrażnienia i świąd oraz przeciwzapalnych, takich jak kwas hialuronowy, dekspantenol oraz gliceryna i mocznik.

Specjalistyczne leczenie doustne

W przypadku gdy kosmetyki nie pomagają i nie przynoszą pożądanej ulgi, a choroba zaczyna mieć ostry przebieg i zmiany obejmują więcej niż dziesięć procent powierzchni skóry, miejscowe leczenie łuszczycy należy wspomóc leczeniem doustnym. Wysoką skutecznością wykazują się m.in. leki biologiczne takie jak etanercept oraz infliksymab.

Wymienione leki i kilka innych preparatów dermatologicznych ma za zadanie oddziaływać głównie na cytokiny. Cytokiny są natomiast białkami, pod wpływem których może dochodzić do powstawania niepożądanych stanów zapalnych i zarazem pojawiania się różnych zmian skórnych, także i tych łuszczycowych.

Domowe działania profilaktyczne

Nawet po częściowym pokonaniu choroby albo wręcz całkowitym wyleczeniu łuszczycy należy skupić się na tym, by nie doprowadzić do jej nawrotu. Skórze trzeba zapewniać dobrą kondycję i równowagę. Należy regularnie dbać o jej dobre nawilżenie, systematycznie ją złuszczać i chronić ją przed silnym promieniowaniem słonecznym.

Rozwój łuszczycy staje się bardziej prawdopodobny w przypadku prowadzenia stresującego trybu życia. Jeżeli chce się unikać chorób, również i tych skórnych, trzeba znaleźć w życiu pewien balans, pozwalać sobie na odpoczynek i nauczyć się radzić sobie ze stresem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki

Kursy angielskiego dla firm<< >>Coolsclupting - nowoczesne rozwiązanie w walce z nadwagą

About the author : admin