Masaż na zdrowie
Od tysięcy lat masaż klasyczny przynosi ludziom ulgę przy wielu dolegliwościach zdrowotnych. Kolebką masażu klasycznego są Chiny, gdzie sięgano po niego w celu zrelaksowania się i odprężenia. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów, który potrafi zdziałać wręcz cuda. Co warto więc wiedzieć o masażu klasycznym?
Zbawienny masaż klasyczny
Masażowi klasycznemu zawdzięczamy bardzo wiele, co mogą potwierdzić już miliony osób. Sam już Hipokrates wspominał o zbawiennym działaniu pocierania ciała i wykorzystywał tą metodę do uzdrawiania swoich pacjentów.
Chociaż masaż klasyczny nie wymaga od nas jakiś specjalnych przygotowań, to jednak zaleca się nie poszywać ciężkostrawnych posiłków na półtora czy dwie godziny przed zabiegiem. Konieczne jest także wzięcie prysznicu przed przystąpieniem do masażu. Podobnie zresztą jak po zakończeniu sesji. Pamiętajmy też o tym, że podczas masowania jesteśmy nadzy, a nasze części intymne zasłania jedynie ręcznik.
Techniki masażu klasycznego – głaskanie i rozcieranie
W przypadku masażu klasycznego wyróżnia się kilka technik. Na początku wykonuje się głaskanie. Podobnie zresztą robi się na zakończenie sesji. Głaskanie polega na przykładaniu dłoni do ciała pacjenta ze stałą siłą. Można to robić za pomocą wewnętrznej strony dłoni, stroną grzbietową, opuszkami palców, pięścią czy też małym palcem lub kciukiem. Głaskać można powierzchniowo lub głęboko.
Dalej mamy rozcieranie, co jest bardzo pomocne w przypadku stłuczeń i skręceń. Podczas tej techniki wykonuje się koliste ruchy, które mogą być miejscowe lub spiralne. Rozcieranie stosowane jest przede wszystkim do celów leczniczych.
Kolejne techniki masażu klasycznego
Na masaż klasyczny składają się też wyciskanie, ugniatanie, oklepywanie, wibracja, roztrząsanie i wałkowanie. Podczas wyciskania ruch ma stałe nasilenie, a ugniatanie z kolei polega na odciągania mięśni od części kostnej. Dzięki temu można nadać mięśniom i podwięzią elastyczności. Ugniatanie jest jednym z najdłuższych i najmocniejszych elementów masażu klasycznego.
Jeszcze bardziej dynamiczne od ugniatania jest oklepywanie, które polega na bardzo szybkim uderzaniu w tkankę, co może przebiegać o różnym natężeniu. Podczas oklepywania można uzyskać efekt relaksacyjny lub pobudzający. Z kolei do aktywizacji mięśni i pobudzenia ich stosuje się wibrację, czego celem jest podniesienie ciśnienia krwi i usprawnienie przemiany materii. Rozluźniająco lub pobudzająco na tkanki można działać także poprzez wałkowanie.
Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA