Preparaty do żywienia pozajelitowego – charakterystyka
Preparaty do żywienia pozajelitowego to mieszanki składników odżywczych, które są podawane osobom chorym lub niedożywionym w sposób dożylny. Karmienie pozajelitowe opiera się na podawaniu odpowiednio dobranych substancji żywieniowych do potrzeb danego pacjenta. Preparaty są dopasowywane przez lekarzy, a przygotowywane przez farmaceutów.
Skład preparatów do żywienia pozajelitowego
Mieszanki żywieniowe podawane dożylnie zawierają przede wszystkim węglowodany, emulsje tłuszczowe, wodę, aminokwasy, śladowe ilości pierwiastków. Każda substancja wpływa inaczej na organizm pacjenta, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie mieszanki.
Najczęściej stosowanym źródłem węglowodanów w tych preparatach jest roztwór glukozy. To ta substancja zapewnia największą ilość energii choremu. Dorosłemu człowiekowi, który karmiony jest pozajelitowo, podaje się 500-600g glukozy na dobę. Warto podkreślić, że źródłem energii w mieszankach jest również tłuszcz. Energia z tłuszczu powinna wynosić 20-40 procent całej energii uzyskanej z substancji odżywczych.
Preparaty do żywienia pozajelitowego zawierają także aminokwasy, są one jednak wykorzystywane do celów budulcowych. W mieszankach tych stosuje się tylko aminokwasy uzyskane syntetycznie – L-aminokwasy.
Jak przygotowywane są preparaty do żywienia pozajelitowego?
Trzeba podkreślić, że mieszanki do żywienia pozajelitowego muszą być przygotowywane w sterylnych warunkach. Dlaczego? Otóż preparaty do karmienia pozajelitowego są podatne na rozwój drobnoustrojów, które mogą spowodować infekcje u pacjenta. Należy pamiętać, że osoby otrzymujące pokarm dożylnie mają obniżoną odporność i łatwiej u nich o zakażenie.
Dlatego też miejsca, w których robione są preparaty do żywienia pozajelitowego, muszą być regularnie odkażane, muszą być czyste. Co do osób wykonujących tego typu mieszanki, to muszą one należeć do wykwalifikowanego personelu farmaceutycznego. Do wykonania preparatu wykorzystuje się tylko jałowy sprzęt i składniki.
Mieszanka do odżywiania pozajelitowego – jak ją odpowiednio dobrać?
Tutaj najważniejsze są takie cechy pacjenta jak jego waga, wiek, wzrost, przebyte choroby, ogólny stan zdrowia. Preparaty do karmienia dożylnego powinny być zawsze dobierane przez lekarza.