USG piersi – gdzie wykonać i jak się przygotować

USG piersi jest nieinwazyjnym badanie, które pomaga wykryć niebezpieczne zmiany. Jego nieinwazyjność pozwala na częste wykonywanie nie tyko wtedy, kiedy pojawią się ku temu powody, ale również profilaktycznie. Niestety nadal mało kobiet decyduje się na tego typu badania, choć przyczynia się ono do szybkiej walki z rakiem piersi.

Gdzie można wykonać badanie piersi?

To istotne pytanie szczególnie dla kobiet, które nie są kierowane na badanie z placówki NFZ, a decydują się na nie same. W każdym większym mieście znajdują się placówki, które zajmują się tym badaniem. Należy jednak zwrócić uwagę, aby miejsce badań miało wysokie rekomendacje. Gyncentrum posiada swoje placówki w kilku miastach, adresy gabinetów można znaleźć w Internecie wpisując frazy: usg piersi Kraków, USG piersi Katowice oraz USG piersi Częstochowa.

Przygotowanie do badania

Jeżeli badanie wykonywane jest ze skierowaniem należy je przygotować i przedstawić w gabinecie.

Samo badanie nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, jedynie odpowiednia higiena badanego miejsca jest ważna. W przypadku, kiedy badania były wykonywane wcześniej, na wizytę należy zabrać ze sobą poprzednie wyniki.Choć badanie można wykonać w dowolnym momencie, najlepiej zgłosić się na nie pomiędzy 4 a 10 dniem cyklu, zaraz po ustaniu krwawienia.

Jak często wykonywać badanie?

USG piersi powinno się wykonywać regularnie, aby w razie pojawienia się jakichkolwiek zmian móc szybko zacząć leczenie. Pierwsze badanie można wykonać tuż po uzyskaniu pełnoletności i powtarzać raz na 2 lata. Po ukończeniu 30 roku życia częstotliwość USG piersi powinno się zwiększyć do raz na rok. Jeżeli kobieta znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka specjalista może zdecydować o wykonaniu badania z większą częstotliwością.

Wyniki USG piersi

Wyniki USG powinny być przygotowane zgodnie z międzynarodowym systemem standaryzacji. Oznacza to, że wszystkie wyniki powinny być opisane jednakowym językiem i posiadać taką samą strukturę. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego gabinetu, gdzie wszystko odbywa się według wytyczonych norm, tak dzieje się w Krakowie, Katowicach i Częstochowie. Na podstawie dobrze wykonanego badania i przygotowanego opisu każdy lekarz jest w stanie ocenić stan zdrowia pacjentki oraz podjąć dalszą diagnostykę i leczenie.

Balerinki - niezastąpione obuwie w kobiecej szafie<< >>Niebanalne suknie ślubne plus size

About the author : admin