Skąd się bierze nadmierne owłosienie?

Nadmierne owłosienie, na które skarży się dość duża grupa kobiet, bywa uciążliwym i przykrym objawem. Często liczba włosków jest tak duża, że zwykła depilacja skóry zupełnie nie zdaje egzaminu. Warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej, aby znaleźć główne źródło zaburzenia. Poznanie przyczyny nadmiernego owłosienia to pierwszy krok do rozwiązania problemu.

Genetyka

W niektórych częściach świata silne owłosienie u kobiet nikogo nie dziwi, ponieważ wynika po prostu z etnicznej przynależności i stanowi zwyczajną cechę dla danego typu urody. Można zatem przyjąć, że sporą rolę odgrywa pochodzenie. Wystarczy zauważyć, że np. kobiety z Azji zwykle wykazują znacznie mniejsze owłosienie na ciele niż przedstawicielki innych ras.

Obok pochodzenia niejednokrotnie decydujący w zakresie ilości i intensywności owłosienia damskiego jest także czynnik genetyczny. Wiele zależy zatem od uwarunkowań rodzinnych. Jeśli w poprzednich pokoleniach pojawiały się tego typu objawy, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo odziedziczenia problemu.

Choroby

Genetyka i pochodzenie nie są jednak kluczową przyczyną wzmożonego owłosienia. Najczęściej odpowiadają za to różnorodne problemy zdrowotne. Wystarczy wymienić zaburzenia hormonalne polegające na występowaniu zbyt dużej ilości testosteronu w organizmie kobiecym. Za nadmierne owłosienie bezpośrednio odpowiadają również rozmaite choroby. Wśród nich można wskazać przerost kory nadnerczy, zespół Cushinga oraz zespół policystycznych jajników.

Powodem nadmiaru włosków na skórze są także guzy pojawiające się w obrębie żeńskich gonad, które wytwarzają wówczas zbyt dużo androgenów. Bardzo wskazana jest więc wizyta u specjalisty. Być może intensywne owłosienie, zbliżone do męskiego, wymaga nie tylko zabiegów depilacyjnych, ale przede wszystkim długotrwałego leczenia. Warto pamiętać, że problem może wiązać się nie tylko z estetyką, ale przede wszystkim zadbaniem o stan zdrowia.

Leki i dieta

Osoby, które zaobserwują na swoim ciele nadmierne owłosienie, powinny mieć na uwadze, że powodem tego bywają leki. Chodzi tu m.in. o niektóre sterydy, hormony, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, środki histaminowe, a także lekarstwa na obniżenie ciśnienia tętniczego, eliminowanie objawów endometriozy czy padaczki.

Dość istotnym czynnikiem, które przekłada się na rodzaj i intensywność owłosienia kobiecego, jest również sposób odżywiania. Nieodpowiednie odchudzanie i zła dieta mogą prowadzić do wielu zaburzeń, jak np. anoreksja lub otyłość. W takim wypadku częstym objawem są nieprawidłowości hormonalne (wzrost poziomu hormonów męskich i obniżenie ilości estrogenów), których efektem jest nadmiar włosów na skórze.

Skuteczna redukcja cellulitu<< >>Ból kręgosłupa – co robić?

About the author : admin