Na czym polega sterylizacja medyczna?

Szczególnie w branży medycznej dużą uwagę przykłada się do dezynfekcji i sterylizacji. Wszystkie narzędzia i sprzęty używane podczas zabiegów, operacji czy do badania muszą być wyjałowione, aby nie doszło do zakażenia. Na czym polega sterylizacja medyczna?

Dezynfekcja i sterylizacja

Sterylizacja medyczna inaczej nazwana jest wyjaławianiem. W tym procesie muszą zostać zniszczone wszystkie drobnoustroje, które żywe mogłyby doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Wszystko musi zostać wykonane zgodnie z zaleceniami i według określonych procedur, a na koniec sprzęt i narzędzia są poddawane kontroli.

Dezynfekcja medyczna przede wszystkim oprócz drobnoustrojów niszczy także zarodniki, formy wegetatywne i przetrwalnikowe. Można ją wykonać różnymi metodami. Dodatkowo takie zabiegi muszą być wykonywane także w studiach tatuażu czy salonach medycyny estetycznej. Wszelkie zabiegi, podczas których używane są narzędzia czy igły muszą zostać poddane sterylizacji.

Dezynfekcja i sterylizacja – jakie metody stosuje się najczęściej?

Jest kilka rodzajów dezynfekcji, a wybór odpowiedniej metody zależny jest od rodzaju narzędzi, które zostaną poddane sterylizacji oraz skali zabiegu. Wyróżnia się sterylizację termiczną, gazową, pod ciśnieniem, roztworami środków chemicznych czy promieniowaniem.

Bardzo popularną metodą jest sterylizacja parą wodną, którą wykonuje się w specjalnym sterylizatorze. Bakterie i wszelkie postaci drobnoustrojów zabijane są pod ciśnieniem parą wodną. Jest także metoda sterylizacji gazami i ich mieszaninami. Przede wszystkim używa się etylenu i formaldehydu, które podczas zabiegu wymagają specjalnych środków ostrożności ze względu na toksyczność.

Dlaczego sterylizacja i dezynfekcja medyczna jest tak ważna?

W gabinetach lekarskich czy u stomatologa przyjmowani są różni pacjenci, który mają na sobie wiele wirusów i drobnoustrojów. Niektóre z nich są szkodliwe dla innych i mogą spowodować poważne problemy zdrowotne. Niekiedy nawet źle wysterylizowane narzędzia mogą doprowadzić do śmierci pacjenta.

Sterylizacja i dezynfekcja odgrywają kluczową rolę dla zdrowia. Dobrze przeprowadzony zabieg sterylizacji sprawia, że podczas operacji czy badania pacjent jest w pełni chroniony i na pewno nie zostanie niczym zarażony.

Jakie czynniki powodują powstawanie hemoroidów zewnętrznych?<< >>Techniki masażu twarzy

About the author : admin