Szwy rozpuszczalne – co powinno się o nich wiedzieć?

Każdy doskonale wie, że zabiegi chirurgiczne, nawet te najmniejsze, wymagają założenia na skórę szwów. Celem w tym wypadku jest trwałe i mocne połączenie rozciętych tkanek, aby rozpoczęły się w nich procesy regeneracyjne polegające na ich ponownym złączeniu. Standardem w takim wypadku są oczywiście szwy. Jak się jednak okazuje, od jakiegoś już czasu powszechnie używane są specjalne szwy wchłanialne. Czym one są i co powinno się o nich wiedzieć?

Czym są szwy rozpuszczalne?

Standardem po operacji i założeniu szwów jest to, że po pewnym czasie należy stawić się ponownie u lekarza, aby szwy zostały z ciała usunięte. Co prawda nie jest to procedura bolesna, lecz nie da się ukryć, jest mocno niewygodna. Nie tylko trzeba z jeszcze często bolącą raną udać się do lekarza, lecz co więcej, samo uczucie wyciągania szwów nie należy do najprzyjemniejszych.Nic więc dziwnego, że nici chirurgiczne rozpuszczalne od pierwszego dnia ich pojawienia się na rynku zostały ciepło przyjęte zarówno przez lekarzy, jak i oczywiście przez pacjentów. Na czym polega ich działanie? Jak nazwa sama wskazuje, szwy wchłanialne ulegają po pewnym czasie biodegradacji i po prostu samoistnie zanikają. Oznacza to, że nie trzeba się martwić ich wyciąganiem, ponieważ po określonym czasie, najczęściej około 30-40 dniach, szwy same znikną, pozostawiając wygojoną tkankę.

Szwy rozpuszczalne — zalety i wady

Jak już zostało to na początku wspomniane, zdecydowanie najważniejszą zaletą wchłanialnych szwów jest to, że nie trzeba ich wyciągać ze skóry, ponieważ same zanikają. Jak się jednak okazuje, nie jest to jedyna zaleta, która im towarzyszy. Jak się bowiem okazuje, rozpuszczalne szwy, w odróżnieniu od tych nierozpuszczalnych, nie pozostawiają na skórze żadnych blizn. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane w medycynie estetycznej. Dzięki takim szwom możliwe jest wykonywanie zabiegów chirurgicznych np. na twarzy, bez ryzyka, że pozostawią one na skórze nieestetyczne znamiona i pozostałości po zabiegu.

Czy nici chirurgiczne rozpuszczalne mają jakieś minusy i wady? Oczywiście tak, ponieważ nie ma produktu całkowicie idealnego. Najważniejszą ich wadą jest to, że nie zapewniają one wystarczająco mocnego i trwałego połączenia w przypadku bardziej zaawansowanych zabiegów. W przypadku np. operacji układu sercowego, w dalszym ciągu muszą więc być stosowane klasyczne nici.

Jakie stężenie CBD jest najlepsze na początek?<< >>Ile kalorii powinno się spożywać każdego dnia?

About the author : admin