Odzież z drugiej ręki – zrównoważone zakupy

W ostatnich latach temat odzieży używanej stał się bardzo popularny, ubrania z drugiej ręki są kupowane coraz chętniej i znacznie częściej. Dostawcy odzieży używanej zacierają ręce i sprowadzają coraz większe ilości ubrań.

Używana odzież – nowy trend w modzie

Jeszcze niedawno, odzież używana była, kojarzona z brakiem pieniędzy na zakup czegoś nowego. W ciągu ostatnich kilku lat, te uprzedzenia i stereotypy zniknęły z umysłów większości ludzi.

Możliwości zakupu używanej odzieży są prawie nieskończone. Oprócz tego, że dostawcy odzieży używanej sprowadzają ogromne ilości towaru na polski rynek, popularne stały się platformy takie jak Vinted, wyprzedaże garażowe lub wymiany ubrań. Modnym zajęciem, staje się spędzanie sobotnich poranków na pchlim targu, gdzie można natrafić na różne modowe perełki.

Czy zakup ubrań z drugiej ręki oznacza zrównoważone zakupy?

Kupowanie z drugiej ręki to sposób na zrównoważone zakupy i spowolnienie produkcji odzieży fast fashion przez konsumentów, którzy świadomie wyznaczają standardy. Nie chcą wydawać pieniędzy na ubrania sprzedawane przez firmy, które marnują energię, produkują w złych warunkach pracy i szkodzą środowisku.

Im rzadziej kupujemy nowe towary, tym mniejszy jest na nie popyt i tym bardziej spowolniona jest produkcja masowa. W rezultacie mniej substancji chemicznych dostaje się do żywności, wód gruntowych i powietrza.

Bawełniany T-shirt wymaga ok. 2000 litrów wody. Do produkcji pary dżinsów potrzebne jest ok. 10 000 litrów wody. Można to wszystko zaoszczędzić, kupując używaną rzecz zamiast nowej.

Najważniejsze, że kupując używaną odzież, oszczędzamy zasoby. Jednak czy to oznacza zrównoważone zakupy? To zależy z jakich materiałów są wykonane ubrania, gdzie się je kupuje i skąd pochodzą. Dostawcy odzieży używanej nie zawsze dostarczają potrzebnej wiedzy na ten temat.

Zalety kupowania w second handach

Kupowanie używanych ubrań pozwala zaoszczędzić pieniądze, ponieważ są one znacznie tańsze niż nowe. Szczególnie drogie, markowe ubrania używane można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Bardzo często można znaleźć prawdziwe okazje.

Kupując w second handach można przy odrobinie kreatywności skomponować niepowtarzalne zestawy ubiorów i wyglądać modnie i stylowo nie nadwyrężając zbytnio portfela. Różnorodny i wyjątkowy strój z drugiej ręki to gwarancja, że nikt nie będzie miał takiego samego.

Używana odzież jest idealna dla dzieci. Dzieci błyskawicznie wyrastają z ubrań i często nie obchodzą się z nimi zbyt ostrożnie. Kupowanie tylko nowej odzieży może nadszarpnąć domowy budżet. Odzież dziecięca jest często rzadko używana dlatego trafia do lumpeksów w dobrym stanie. Poza tym jest mniej szkodliwa dla zdrowia i znacznie tańsza niż nowe towary.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Angora.

Profesjonalne zabiegi kosmetyczne na twarz - co warto wykonać?<< >>Czas na poszukiwanie sukienek ślubnych!

About the author : admin