Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
We współczesnym czasie zabiegi laserowe wykonywane w profesjonalnych gabinetach cieszą się ogromną popularnością. Wśród wielu z nich wiele kobiet decyduje się na laserowe zamykanie naczynek na twarzy czy nogach. Dziś zabieg ten zalicza się do najczęściej stosowanego w dermatologii estetycznej.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Ten w pełni nowoczesny zabieg polega na naświetlaniu rozszerzonego naczynka za pomocą promienia lasera, który to gwałtownie podgrzewa krew w naczynku, a następnie powoduje jego obkurczenie oraz trwałe zamknięcie.
Efekt zamykania naczynek na twarzy jest w dużej mierze uzależniony od dobrania odpowiedniej długości fali emitowanej przez laser, a więc takiej, żeby maksimum ciepła oddawane było we krwi, a skóra podgrzewana była tylko w nieznacznym stopniu.
Jak powstają rozszerzone naczynka krwionośne?
Rozszerzone naczynka krwionośne objawiają się ostrym zaczerwienieniem, a więc tzw. rumieniem. W konsekwencji powstają bardzo wyraźne i nieestetyczne naczynia krwionośne, które to są widoczne przez naskórek.
Do czynników zewnętrznych sprzyjających rozszerzaniu naczynek należy: przewlekła ekspozycja ciała na słońcu, częste korzystanie z solarium, wiatr, znaczne wahania temperatur oraz stosowanie sterydów.
Przebieg zabiegu laserowego zamykania naczynek
Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę na występujące na skórze przebarwienia oraz znamiona barwnikowe, ich średnicę, kolor oraz ilość. Następnie specjalista, który to będzie wykonywał zabieg wprowadza dane do komputera, który to proponuje parametry naświetlania. Wszystkim osobom zakwalifikowanym do zabiegu laserowego zamykania naczynek wykonuje się zawsze próbę laserową w celu optymalnego dobrania takiej energii, która to pozwoli uzyskać jak najlepszy efekt. Energia świetlna emitowana z urządzenia laserowego jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi, zwany hemoglobiną, a krew niszczy od wewnątrz ściany naczynia krwionośnego. Po pewnym czasie naczynie jest samoistnie usuwane z ludzkiego organizmu.
Aby laserowe zamykanie naczynek przyniosło e pełni oczekiwane przez pacjenta rezultaty, zabieg ten trzeba wykonać od jednego do trzech razy w ciągu kilku miesięcy.W przypadku wystąpienia po wykonaniu zabiegu jakichkolwiek powikłań należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Co prawda do wykonania laserowego zamykania naczynek nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, niemniej zabiegi te w pewnym stopniu wiążą się z bólem oraz pewnym dyskomfortem, zatem nie są polecane dla małych dzieci.