Substancje, które pomagają leczyć trądzik

Dawniej trądzik leczony był głównie przy pomocy różnego rodzaju kosmetyków, ale dziś każdy dermatolog wie już o tym, że na stan skóry dużo większy wpływ od pielęgnacji może mieć sposób odżywienia organizmu. Często w takiej typowej polskiej diecie brakuje substancji zdolnych do dbania o skórę. A które z nich naprawdę pomogą wyleczyć trądzik?

1 – Cynk

Cynk poleca się stosować w leczeniu trądziku głównie z uwagi na jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Szczególnie często używa się go do leczenia trądziku pospolitego. Cynk może być stosowany doustnie oraz od zewnątrz. Najlepiej działa jednak wtedy, gdy jest wprowadzany bezpośrednio do organizmu – czy to wraz z bogatą w niego żywnością, czy to poprzez sięganie po zawierające go suplementy na trądzik.

Bakteriostatyczne właściwości cynku hamują namnażanie się bakterii odpowiedzialnych za tworzenie się różnych wyprysków. Aby efekt suplementacji był jeszcze lepszy, dermatolodzy zalecają łączyć cynk z miedzią i selenem, gdyż te trzy substancje świetnie się dopełniają.

2 – Kwasy omega-3

Rodzina nienasyconych kwasów omega to prawdziwe zbawienie dla skóry. Bez nich nie ma mowy o dobrym wyglądzie, a już zwłaszcza bez kwasów omega-3. Rewelacyjnie uzupełnią one suplementację nakierowaną na dbanie o skórę. Kwasy omega-3 radzą sobie przede wszystkim ze stanami zapalnymi i pod tym względem działają dużo lepiej od selenu i cynku.

Przyjmując je, można uniknąć bolesnych podskórnych grud, a także i zmniejszyć ryzyko podrażnień skóry. Kwasy omega-3 wbrew pozorom dość łatwo można przyjąć z naturalną żywnością, bo wystarczy zadbać o to, by w diecie pojawiła się większa ilość tłustych ryb morskich, siemienia lnianego oraz orzechów włoskich.

3 – Witamina B3

Dermatolog o nowoczesnym podejściu do leczenia może też zalecić pacjentowi przyjmowanie witaminy B3, która nie jest zbyt popularna w kontekście leczenia trądziku, ale mimo tego kryje w sobie olbrzymi potencjał. Nazywana potocznie niacyną, świetnie działa właśnie na skórę. O ile tylko jest przyjmowana w odpowiedniej formie.

Wyróżnia się bowiem dwie formy witaminy B3 – nikotynoamid oraz kwas nikotynowy. W przypadku leczenia chorób skórnych zawsze należy sięgać po produkty dermatologiczne zawierające nikotynoamid, bo to właśnie on jest w stanie zadziałać na trądzik.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Smukła sylwetka osiągalna dla każdego<< >>Oczyszczająca i zdrowotna moc diety Dąbrowskiej

About the author : admin