Precyzyjne narzędzia

Otorynolaryngologia to jedna z najmniej popularnych w naszym kraju dziedzin medycyny. Z badań sondażowych wynika, iż niemal 10% rodaków w ogóle nie wie czym zajmuje się laryngologia ani nie umie wskazać żadnego narzędzia, którym laryngologowie się posługują. Zmień tę niechlubną statystykę i poznaj kilka podstawowych narzędzi laryngologicznych zapoznając się z poniższym artykułem.

Otorynolaryngologia i narzędzia laryngologiczne

Otorynolaryngologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozą i leczeniem chorób nie tylko ucha czy zatok, ale również krtani, szyi czy twarzoczaszki. Do tych delikatnych i wrażliwych narządów potrzeba precyzyjnych narzędzi, aby bezpiecznie wykonywać zabiegi czy badania.

Zasadniczo wyróżnia się dwie grupy, narzędzia laryngologiczne główne i narzędzia pomocnicze. Do głównych narzędzi zaliczymy choćby wziernik nosowy czy lusterka krtaniowe, zaś do narzędzi pomocniczych rurki do odsysania czy strzykawki do płukania uszu. Do czego konkretnie służą wspomniane narzędzia laryngologiczne?

Narzędzia główne

Wziernik nosowy jest potrzebny przede wszystkim do rozchylenia nozdrzy, aby lekarz mógł głębiej obejrzeć zmiany we wnętrzu nosa. Również badania i zabiegi przeprowadzane z użyciem wzierników nosowych, pozwalają na swobodne operowanie w drogach oddechowych. Dzięki stosowaniu wziernika nie tylko poprawia się ogląd lekarza, ale także spada groźba uszkodzeń dróg oddechowych.

Lusterka krtaniowe to urządzenie związane z gardłem. Ich użycie zapewnia otorynolaryngologowi wgląd w krtań, do której normalnie dostęp jest utrudniony i nie ma możliwości sprawdzenia jej od wewnątrz. Lusterka mogą być wybierane w różnych rozmiarach. Ostatnio produkuje się laryngoskopy jednorazowe co znacznie ułatwia pracę kadrze medycznej.

Narzędzia pomocnicze

Narzędzia pomocnicze, mimo że pełnią funkcję poboczną, są również absolutnie kluczowe przy badaniach i zabiegach medycznych. Przykładowo rurki do odsysania płynów z nosa umożliwiają głębokie pobieranie śluzu i innych płynów, takich jak krew czy płyn z jamy nosowej i gardła. Szczególnie w sytuacjach awaryjnych rurka ssąca jest ważnym narzędziem do oczyszczania zablokowanych dróg oddechowych z wydzieliny.

Strzykawki do uszu zgodnie z nazwą umożliwiają płukanie uszu. Dzięki dużej pojemności mieszczą dużą ilość płynu i pozwalają sprawnie wypłukać z ucha zalegające tam wydzieliny, ale też przedmioty czy ciała obce, które niekiedy tamże pozostają. Dzięki indywidualnej sile płukania, lekarz może zgonie z własnym doświadczeniem przeprowadzić proces czyszczenia ucha, bez szkód dla pacjenta.

Narzędzia laryngologiczne znajdziesz w ofercie Grupy Anmar

Say Wow! - jakie zabiegi oferuje ta klinika medycyny estetycznej?<< >>Jak powinno wyglądać leczenie trądziku?

About the author : admin