Badania prenatalne – na czym polegają
Każdemu rodzicowi należy na tym, aby jego dziecko urodziło się w pełni zdrowe. Niestety, czasami uwarunkowania genetyczne zwiększają ryzyko uszkodzenia płodu, a co za tym idzie, urodzenia dziecka z niepełnosprawnością. Aby dowiedzieć się, czy płód dziecka rozwija się prawidłowo, rodzice mogą zdecydować się na przyprowadzenie badań prenatalnych.
Co to są badania prenatalne?
Diagnostyka prenatalna ma za zadanie służyć zarówno rozwijającemu się w brzuchu mamy noworodkowi, jak i całej rodzinie. Jest to zbiór procedur medycznych, które skupiają się na wykryciu ewentualnych nieprawidłowości i wad płodu na wczesnym etapie ciąży.
Wyniki badań prenatalnych dają rodzicom czas do przygotowania się na ewentualny poród dziecka z niepełnosprawnością. Warto jednak podkreślić, że skuteczność leczenia wewnątrzmacicznego, z każdym rokiem staje się coraz wyższa. Oznacza to, że w niektórych przypadkach wczesne wykrycie wad płodu i wdrożenie stosownego leczenia w odpowiednim czasie, może doprowadzić do całkowitego wyleczenia nieprawidłowości.
Jakie są rodzaje badań prenatalnych?
Badania prenatalne dzielą się na nieinwazyjne i inwazyjne. Do grupy badań nieinwazyjnych zalicza się USG płodu oraz oznaczenia z surowicy krwi. Jeśli na tym etapie badań wyniki wskażą na pewne nieprawidłowości, lekarz może zaproponować rodzicom dalszą, bardziej szczegółową diagnostykę.
Aby lekarz mógł przeprowadzić inwazyjne badanie prenatalne, rodzice muszą wyrazić na nie zgodę. Jest to bowiem dość skomplikowany zabieg, który polega na pobraniu odpowiedniego materiału do badań poprzez wkłucie się za pomocą długiej igły do brzucha ciężarnej. Choć brzmi to dość niepokojąco, ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.
Badania prenatalne NFZ – kto może się zgłosić?
Badania prenatalne NFZ oferowane są pacjentkom, które spełniają przynajmniej jeden z wymogów kwalifikacji. Z darmowego badania mogą skorzystać wszystkie kobiety, które w danym roku kalendarzom skończą 35 lat.
Oprócz tego, badania zaleca się rodzicom, u których zdiagnozowano aberrację chromosomową lub inną wadę genetyczną. Wykrycie niektórych nieprawidłowości rozwojowych na wczesnym etapie ciąży zwiększa szanse na skuteczne wyleczenie i ustabilizowanie płodu.