Dezynfekcja i sterylizacja

Często mówi się o tym, że szpital jest miejscem, w którym ratuje się ludzkie zdrowie czy nawet życie. Nie sposób z tym polemizować, ale warto zastanowić się nad tym, jak trudne zadanie mają lekarze. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o czystości. Troska o czystość to zadanie znacznie trudniejsze, niż wielu osobom może się wydawać.

Dezynfekcja i sterylizacja

Na pewno trzeba wziąć pod uwagę choćby to, że możemy rozmawiać o dezynfekcji i sterylizacji. Czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co niosą za sobą te usługi? Warto też pamiętać o tym, że troska o czystość to temat, w przypadku którego nie ma miejsca na żadne zaniedbania.

Wszystko musi zostać dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Lekarze mają skoncentrować się wyłącznie na pomocy pacjentom. Krótko mówiąc, konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki.

Dezynfekcja medyczna

Przyjrzyjmy się bliżej wspomnianym usługom. W przypadku dezynfekcji na pewno należy mieć świadomość tego, że chodzi o zredukowanie liczby drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu. Być może wiele osób myśli, że oznacza to całkowite niszczenie drobnoustrojów, ale nic bardziej mylnego. Możemy także mówić o zachowaniu form przetrwalnikowych.

Z drugiej strony mamy do czynienia z pozostawieniem powierzchni bezpiecznej dla zdrowia. Warto też wiedzieć, że w przypadku dezynfekcji można rozmawiać o różnych rodzajach i różnych środkach. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie choćby o powierzchni, która ma zostać zdezynfekowana.

Sterylizacja medyczna

W przypadku sterylizacji medycznej trudno rozmawiać o jakichkolwiek kompromisach. Sterylizacją medyczną określa się działanie mające na celu zapewnienie absolutnej czystości mikrobiologicznej sprzętu. Warto również wiedzieć, że mowa o sprzęcie przydatnym w trakcie diagnostyki i leczenia.

Dobrze także wiedzieć, że technik sterylizacji to osoba, która zajmuje się czymś więcej niż zapewnieniem absolutnej czystości mikrobiologicznej sprzętu. Możemy również mówić o kwalifikowaniu oraz przeprowadzaniu mycia, dezynfekcji i właśnie sterylizacji. Odpowiedzialność jest więc po prostu ogromna. Poza tym technicy sterylizacji to ludzie, którzy są bardzo wzięci. Zresztą wystarczy sobie pomyśleć o wszystkich miejscach, w których wymaga się sterylnej czystości.

Zakrzepica - poznaj lepiej niebezpieczną chorobę<< >>Pies na plaży - czy to naprawdę zły pomysł?

About the author : admin