Zakrzepica – poznaj lepiej niebezpieczną chorobę

Zapalenia żył nie wolno lekceważyć nie tylko dlatego, że choroba ta wpływa niekorzystnie na wygląd fizyczny. Gdy pojawia się zakrzepica leczenie schorzenia jest trudne, często konieczne jest też odwołanie się do metod inwazyjnych. Im więcej wiemy o tym schorzeniu, tym szybciej możemy się mu przeciwstawić.

Czym charakteryzuje się zakrzepica?

Gdy prawidłowy przepływ krwi w żyłach jest zaburzony, dość szybko może dojść do pojawienia się stanu zapalnego. Ten jest niekorzystny dla organizmu tak w krótszej, jak i w dłuższej perspektywie. Występujące w przypadku zapalenia żył objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie można jednak zapominać o tym, że równie niebezpieczne są uszkodzenia śródbłonka, który wyściela ściany naczyń krwionośnych nawet, jeśli te dają o sobie znać dopiero w dłuższej perspektywie. To właśnie te uszkodzenia odpowiadają zresztą za tworzenie się zakrzepu. Gdy płytki krwi przyklejają się do uszkodzonego śródbłonka, dochodzi do blokady drożności żył. W pewnym momencie pojawia się jej nieprawidłowy odpływ, jeśli zaś nie zareaguje się w porę, a zakrzep oderwie się od ściany, może dojść do zatoru – groźnego już nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia. Mając to na uwadze trudno dziwić się, że wówczas, gdy podejrzewane jest Zapalenie żyły objawy – nawet te pozornie mało istotne – nie mogą być ignorowane.

Jakie są przyczyny zakrzepicy?

Gdy człowiek jest zdrowy, jego krew nie natrafia na poważniejsze problemy z przedostawaniem się do serca. Niestety, przyczyn problemów prowadzących do powstawania zakrzepów nie jest wcale mało. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o przebytych zabiegach chirurgicznych, a także o długotrwałym leczeniu. Problemem mogą być jednak również choroby zakaźne. Zakrzepica jest jednak najczęściej konsekwencją istniejących już uprzednio chorób żył. Mając świadomość tego, jak niebezpiecznym jest schorzeniem, trudno dziwić się, że nawet pierwsze objawy zakrzepicy żył uzasadniają odwiedzenie gabinetu lekarskiego. Tu najczęściej wspomina się obrzęk kończyny, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból o uciskowym charakterze. Nie należy też ignorować żadnego bolesnego stwardnienia wyczuwalnej żyły.

Nasze żyły i tętnice - dlaczego warto objąć je wczesną diagnostyką?<< >>Dezynfekcja i sterylizacja

About the author : admin