Nasze żyły i tętnice – dlaczego warto objąć je wczesną diagnostyką?

Choroby układu krążenia to jedne z najczęstszych, a ryzyko ich rozwoju wzrasta wraz z wiekiem. Ich przyczyny są bardzo różne, ale najczęściej to właśnie niewłaściwy styl życia, w tym zła dieta i brak ruchu może przyczynić się do nieprawidłowości w naszych żyłach i tętnicach, a to prowadzi do schorzeń zagrażających naszemu życiu.

Właściwa diagnostyka sposobem na choroby krążenia

Wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie tętnic i żył umożliwia wdrożenie odpowiedniego leczenia i tym samym zapobiegnięcie ich rozwojowi. Doppler żył kończyn dolnych to proste badanie, które warto przeprowadzać właśnie w celach diagnostycznych.

Doppler żył umożliwia dokładne zbadanie stanu, w jakim znajdują się nasze żyły i tętnice w obrębie kończyn dolnych. Jest to mało inwazyjne badanie, które jednak pozwoli dokładnie określić, czy w naszych tętnicach i żyłach nie pojawiły się nieprawidłowości mogące wskazywać między innymi na chorobę zakrzepową.

Doppler żył – na czym polega?

Doppler żył kończyn dolnych to proste badanie, do którego nie potrzeba się specjalnie przygotowywać. Jest krótkie i całkiem bezbolesne. USG żył kończyn dolnych wykonuje się za pomocą specjalistycznego urządzenia, które emituje fale ultradźwiękowe – dzięki temu powstaje wyraźny obraz stanu naszych tętnic i żył.

USG żył kończyn dolnych przeprowadza odpowiednio przygotowany do tego specjalista. W czasie przeprowadzania zabiegu stosuje się również specjalny żel, który ułatwia przenikanie fali ultradźwiękowej i tym samym powstaje dokładny obraz przepływu krwi i naczyniach krwionośnych.

Kiedy warto wykonać badanie?

Doppler żył kończyn dolnych warto przeprowadzać profilaktycznie, a zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko rozwoju zakrzepicy. Im wcześniejsze wykrycie nieprawidłowości w naczyniach krwionośnych, tym lepsze wyniki daje wprowadzone odpowiednie leczenie. Warto wybrać się na nie już przy pierwszych niepokojących symptomach.

USG żył kończyn dolnych warto przeprowadzić już wtedy, gdy pojawiają się u nas takie objawy jak rozszerzone naczynka, ciężkość i puchnięcie nóg, a także zaburzenia czucia czy drętwienie i mrowienie w kończynach dolnych. Dzięki temu można zapobiec rozwojowi groźnych chorób układu krążenia, które są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Opieka nad osobą starszą<< >>Zakrzepica - poznaj lepiej niebezpieczną chorobę

About the author : admin