Dziurawiec można zbierać samodzielnie
Dziurawiec to ciekawe ziele o licznych pozytywnych właściwościach. Nie każdy je zna i dlatego dziurawiec nie jest zaliczany do tych najpopularniejszych ziół. A powinien być w każdym domu, w każdej domowej apteczce, ponieważ pomoże w licznych dolegliwościach. I można się śmiało pokusić o zebranie go samemu, ponieważ występuje u nas powszechnie.
Dziurawiec pospolity rośnie pospolicie
Dziurawiec zwany jest pospolitym i w pewnym sensie jest to bardzo dobre określenie. Występuje bowiem w naszej szerokości geograficznej bardzo pospolicie. Znajdziemy go niemal wszędzie na terenach zielonych. Dziurawiec pospolity rośnie głównie na nieużytkach, na łąkach, na polach, w rowach, czyli zazwyczaj tam, gdzie nie uprawia się gleby i nie kosi roślinności.
Dziurawiec z własnych zbiorów
I właśnie tam należy udać się, aby mieć dziurawiec własnego zbioru. Chcąc jednak mieć wysokiej jakości Dziurawiec kiedy zbierać to zasadnicza kwestia i wiedza. Nie o każdej porze roku jest on bowiem tak samo cenny. Trzeba też udać się w ustronne miejsce, z dala od dużego natężenia ruchu, aby pozyskać ziele nieskażone spalinami i występującymi w nich metalami ciężkimi.
Po dziurawiec najlepiej udać się w czerwcu i lipcu, czyli na przełomie wiosny i lata. Wtedy ma w sobie najwięcej dobroczynnych właściwości, a odpowiadają za nie głównie obficie występujące w dziurawcu pospolitym olejki eteryczne i flawonoidy. Do suszenia i robienia naparów zbieramy, piękne skądinąd, kwiaty o żółtej barwie.
Dziurawiec pospolity i jego zastosowanie
Choć tak powszechny i, jak wskazuje nazwa, pospolity, dziurawiec jest zaskakująco dobroczynnym zielem. Ma ich w sobie na tyle dużo, że jest bardzo uniwersalny i może zastąpić kilka innych. Dziurawiec zastosowanie ma bowiem bardzo szerokie.
Jego główną zaletą jest działanie uspokajające. Stąd zastosowanie dziurawca między innymi w zaburzeniach układu nerwowego. Napar z dziurawca pospolitego wskazany jest w stanach podenerwowania, stresu, przygnębienia, a czasem też w depresji. Działanie uspokajające dziurawca sprawdzi się też w zaburzeniach układu trawiennego. Rozkurczowe działanie sprzyja leczeniu zatruć i biegunek.
Napar z dziurawca pospolitego ma też działanie antyseptyczne, a więc może posłużyć do oczyszczania ran, łagodzenia zmian skórnych, a także do płukania gardła i jamy ustnej.