Jak leczyć owrzodzenia podudzi?
Choroby naczyń żylnych to jedne z najczęściej występujących dolegliwości w obecnych czasach. Pierwsze objawy, czyli tak zwane pajączki, często się lekceważy i traktuje jak drobny defekt kosmetyczny. Nieleczone często prowadzą do poważniejszych chorób, które nie tylko powodują dyskomfort, ale mogą również zagrażać życiu.
Czym charakteryzuje się owrzodzenie podudzia?
Owrzodzenia podudzi żylne należą do jednych z najpoważniejszych chorób spowodowanych niewydolnością żylną. Dolegliwości te wywołują skomplikowane procesy patologiczne w naczyniach żylnych. Ich konsekwencją jest długotrwały zastój krwi żylnej i nieprawidłowe zaopatrzenie w tlen, a także różne składniki odżywcze. W miejscach objętych chorobą powstają obrzęki i stany zapalne, które z czasem zamieniają się w owrzodzenia. Owrzodzenia podudzi występują najczęściej na wysokości kostek bocznych i środkowych, czasem sięgają aż do stawów kolanowych.
Dolegliwości towarzyszące powstawaniu owrzodzeń
Owrzodzeniom podudzi często towarzyszy ból, a także uczucie pieczenia, rozpierania w kończynach dolnych, swędzenie, przebarwienia, duży wysięk i nieprzyjemny zapach, spowodowany występowaniem bakterii w ranie.Owrzodzenie podudzia jest zmianą skórną, która wymaga przeważnie długotrwałego, skomplikowanego leczenia i często powraca.Jeśli występują otwarte rany na nogach leczenie może wymagać bardziej inwazyjnych metod, takich jak przeszczep skóry na miejsca chore. Jednak i wtedy nie ma całkowitej gwarancji, że owrzodzenie nie powróci.
Jak wygląda leczenie miejscowe owrzodzeń podudzi?
Terapia miejscowa owrzodzenia podudzi składać powinna się z czterech etapów. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczanie się rany, natomiast następnym pełna kontrola schorzenia i zapobieganie nawrotom przy pomocy specjalnych preparatów antyseptycznych. Trzecim etapem jest zapewnienie wilgotnego środowiska gojącej się ranie, a następnie stymulację naskórkowania od brzegów rany. Ten ostatni, czwarty etap jest procesem długotrwałym i wymagającym od pacjenta samokontroli i dużej dyscypliny.Środkami, które stosuje się w miejscowym leczeniu owrzodzeń podudzi należą różne preparaty, w postaci maści, kremu i żelu.Wraz z leczeniem miejscowym powinno wprowadzić się także przyczynowe, czyli wszystkie wyroby uciskowe.