Jak leczyć owrzodzenia podudzi?

Owrzodzenie podudzi to jeden z najpowszechniejszych, a zarazem najbardziej uciążliwych objawów zaawansowanej niewydolności żylnej. Przeciwdziałanie rozwojowi bolesnych owrzodzeń polega przede wszystkim na dobraniu skutecznych metod leczenia oraz prowadzeniu zdrowego trybu życia.

Czym są owrzodzenia podudzia?

Owrzodzenia podudzi to bolesne zmiany skórne, których pierwszą niepokojącą oznaką są żylaki – warto pamiętać, że u niektórych pacjentów owrzodzenia mogą pojawić się nawet po kilku latach od wystąpienia pierwszych żylaków, niezwykle ważnym jest więc szybkie podjęcie skutecznych działań. Rany i bolesne owrzodzenia podudzi powstają na skutek osłabienia skóry i obrzęków powstających w obrębie samych żylaków.

Owrzodzenie podudzia najczęściej można obserwować między innymi w okolicach kostek, warto pamiętać jednak o tym, że zmiany te mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się na całej powierzchni łydki.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej

Przewlekła niewydolność żylna, której głównym objawem są żylaki i bolesne owrzodzenia jest wynikiem niepoprawnego funkcjonowania żył, które może zostać spowodowane przez wiele różnych czynników. Na wystąpienie uciążliwych i powracających owrzodzeń narażone są między innymi osoby starsze, choroba zdecydowanie częściej dotyka również kobiety.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej i pojawienia się ran na podudziach może prowadzić także nieodpowiednia dieta oraz siedzący tryb życia. Dużą rolę odgrywają tutaj także czynniki genetyczne, które mogą nasilać przebieg i utrudniać profilaktykę oraz leczenie objawów choroby.

Otwarte rany na nogach leczenie

Leczenie otwartych ran na nogach to skomplikowany i niezwykle czasochłonny proces, którego przebieg powinien zostać dostosowany do stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania zmian. Bardzo często owrzodzenie podudzia leczone jest między innymi przy pomocy antybiotyków, pomagających w zahamowaniu rozwoju stanu zapalnego.

Otwarte rany na nogach leczy się także za pomocą terapii uciskowej oraz specjalnych opatrunków, których zadaniem jest wchłonięcie wysięku oraz zapewnienie odpowiednich warunków ułatwiających regenerację skóry. Warto pamiętać o tym, że bardziej zaawansowane i powracające owrzodzenia podudzia mogą wymagać interwencji chirurgicznej – chirurgiczne oczyszczenie rany pomoże w skutecznym usunięciu utwardzonej tkanki łącznej, umożliwiając sprawną regenerację komórek.

Jak wybrać zdrową metodę odchudzania?<< >>Czym dokładnie zajmuje się dermatolog?

About the author : admin