Jak wygląda zabieg embolizacji?

W niektórych schorzeniach konieczne jest zamknięcie naczyń krwionośnych. Przeprowadza się wtedy embolizację. Czym właściwie jest ten zabieg, jakie są wskazania i jak przebiega?

Co to jest embolizacja?

Embolizacja jest zabiegiem medycznym. Przeprowadza się go, wprowadzając specjalny cewnik do naczynia krwionośnego. Wykorzystując umieszczony na cewniku materiał zatorowy, zamyka się to naczynie.Ten zabieg stosowany jest w różnych dziedzinach medycyny, ale szczególnie często wykonuje się go w ginekologii, neurochirurgii czy urologii. Sam zabieg jest małoinwazyjny, a wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.Embolizacja naczyń jest jednym z bezpieczniejszych, a jednocześnie bardzo skutecznych zabiegów. To jeden z najważniejszych zabiegów np. w terapii tętniaków.

Kiedy warto postawić na embolizację?

Ponieważ embolizacja jest skutecznym, a jednocześnie małoinwazyjnym zabiegiem, stosowany jest stosunkowo często. Do najczęstszych wskazań należą różnego rodzaju żylaki, także takie, które wcześniej były operowane.Embolizacja tętnicy jest powszechnie stosowana przy różnego rodzaju tętniakach, w tym także tętniakach mózgu. Wykonywana pod kontrolą urządzeń obrazowych, np. tomografu czy specjalnego aparatu rentgenowskiego, pozwala szybko zabezpieczyć tętniaka.Także ginekologia i urologia korzystają z tej metody. Pacjenci po takim zabiegu o wiele szybciej wracają do normalnego życia ze względu na brak ran pooperacyjnych.

Jak wygląda zabieg embolizacji?

Zabieg jest przeprowadzany najczęściej w znieczuleniu miejscowych, więc pacjent jest cały czas świadomy. Jednak niektóre embolizacje należy wykonywać w znieczuleniu ogólnym. Decydują o tym lekarze.Po znieczuleniu lekarz wkłuwa się do naczynia krwionośnego, najczęściej do tętnicy udowej i wprowadza specjalny cewnik, który pod kontrolą rentgena lub tomografu jest doprowadzany do naczynia, które ma być zabezpieczone. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie kontrastu.Kolejny etap to zamknięcie lub zabezpieczenie naczynia przy pomocy materiału blokującego. Mogą to być np.spongostan, PVA czy specjalne sprężynki. Po ich umieszczeniu w określonym miejscu lekarz wyciąga cewnik i zabezpiecza miejsce wkłucia. Pacjent zostaje na obserwację zwykle jedną dobę, a już po kilku dniach może wrócić do lekkiej aktywności zawodowej.

Czy Hibiskus i Malwa sudańska to ta sama roślina? - Zbadajmy to!<< >>Sterylizacja medyczna, a dezynfekcja medyczna

About the author : admin