Sterylizacja medyczna, a dezynfekcja medyczna

W dobie koronawirusa coraz większe znaczenie nabrała sterylizacja medyczna oraz dezynfekcja medyczna. Z tymi pojęciami człowiek spotyka się na co dzień w różnych miejscach. Czy do końca każdy z nas wie, czym się różnią te dwie czynności? W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest sterylizacja medyczna, a czym dezynfekcja medyczna – wskażemy na podobieństwa, różnice i zastosowanie. Zachęcamy do lektury!

ABC sterylizacji medycznej

Sterylizacja medyczna oznacza wyjałowienie, a więc zniszczenie wszystkich wirusów, grzybów i drobnoustrojów w formach wegetatywnych, zarodnikowych i przetrwalnikowych pewnej powierzchni lub w danym pomieszczeniu.

Można dokonać sterylizacji medycznej za pomocą kilku metod, np.: sterylizacji termicznej, sterylizacji przez sączenie membranowe, sterylizacji gazami, sterylizacji roztworami chemicznymi, sterylizacji promieniowaniem.

ABC dezynfekcji medycznej

Dezynfekcja medyczna oznacza zneutralizowanie oraz zredukowanie drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu. W przeciwieństwie do sterylizacji medycznej dezynfekcja nie unieszkodliwia form zarodnikowych, przetrwalnikowych i wegetatywnych, ale zdezynfekowana powierzchnia jest bezpieczna dla człowieka.

Zdezynfekować można urządzenia, ściany, podłogi, a także błony śluzowe człowieka lub zwierząt. Dezynfekcję medyczną można wykonać przy użyciu wielu środków alkoholowych i bezalkoholowych. Dezynfekcji medycznej można dokonać także dzięki środkom chemiczno-termicznym.

Zastosowanie sterylizacji medycznej i dezynfekcji medycznej

Jak sama nazwa wskazuje sterylizacja i dezynfekcja ma szerokie zastosowanie w medycynie. Sterylizacji medycznej podlegają narzędzie i urządzenia, które służą przerwaniu tkanek ciągłych u człowieka, a także mających kontakt ze śluzówkami. Dezynfekcji podlegają natomiast wszelkie powierzchnie typu podłoga, blaty i inne powierzchnie. Dezynfekuje się także rany oraz skaleczenia w celu zapobieżenia zarażeniom chorobotwórczym.

Zasadniczą różnicą między sterylizacją medyczną a dezynfekcją medyczną jest efekt działania oraz skuteczność. Obydwie czynności stosuje się w medycynie na co dzień w wielu przypadkach, a zaniedbania w tym zakresie mogą być tragiczne w konsekwencjach.

Jak wygląda zabieg embolizacji?<< >>Bielizna wyszczuplająca - kiedy warto po nią sięgać?

About the author : admin