Kiedy dieta sokowa wychodzi na dobre?

Założeniem diety sokowej jest spożywanie tylko i wyłącznie soków z owoców i warzyw przez około 3 dni. Jej celem nie jest utrata wagi, lecz wyregulowanie funkcji niektórych narządów na przykład układu trawiennego i wydalniczego. Dieta sokowa jest też bardzo dobrym wstępem do zmiany sposobu żywienia.

O czym należy pamiętać?

Jeśli decydujemy się na dietę sokową, trzeba pamiętać że to nie wszystko jedno, jakie soki pijemy. Dużym błędem jest wybór słodzonych napojów, zabarwionych tylko z sokiem owocowym. Nie są to bowiem prawdziwe soki. Nie przyniosą nam żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie, spożywanie takich napojów przez 3 dni może doprowadzić do naprawdę szkodliwych skutków, na przykład bardzo dużego podwyższenia poziomu cukru we krwi.

Należy więc pamiętać, przed dieta sokowa spełni swoje zadanie tylko wtedy, kiedy będziemy spożywać prawdziwe soki 100% lub samodzielnie je wykonywać w wyciskarce wolnoobrotowej lub w sokowirówce.

Jakie owoce i warzywa wybrać na soki?

Oczywiście pyszne soki powstają z jabłek, marchwi, buraków, selera naciowego, gruszek czy innych popularnych składników. Warto jednak sięgać po warzywa takie jak jarmuż, szpinak, pomidory czy ogórki, które można przetworzyć na sok za pomocą wyciskarki wolnoobrotowej. Potem wystarczy tylko dodać trochę wody. Takie soki warzywne mają wiele błonnika, więc są idealne dla osób, które cierpią na zaparcia.

Dieta sokowa zakłada przyjmowanie samych witamin i minerałów zawartych w sokach, więc absolutnie nie dodajemy cukru czy miodu. Owoce same w sobie zawierają cukier, a nawet mają go warzywa. Chociaż zwykle przyzwyczajeni do słodkiego smaku soków, tu warto postawić na smak naturalny i nauczyć się nim rozkoszować.

Jak wyjść z diety sokowej?

Ważne, by nie powracać do niezdrowego trybu życia, słodyczy i pokarmów, które są wysokoprzetworzone. Dobrze jest, jeśli nie będziemy też palić lub spożywać dużych ilości alkoholu. Wtedy na takiej diecie zyskamy najwięcej.

Po diecie sokowej spożywajmy wiele świeżych sałat, kasz z lekkim pomidorowym sosem czy też mieszanek warzywnych na przykład gotowanych na parze. Szczególnie osoby, które cierpią na zaparcia, powinny zdecydowanie zacząć inaczej się odżywiać, by nie zaprzepaścić tego, co przyniosła dieta sokowa.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.

Co kupić na wiosnę do ubrania?<< >>Poznaj objawy niewydolności krążenia

About the author : admin