Kudzu – roślina na menopauzę, nałogi, przeziębienia

Kudzu (Pueraria lobata) to inna nazwa na opornik łatkowaty. Jest to pnącze z rodziny bobowatych, od wieków stosowane w medycynie tradycyjnej jako lek na różne dolegliwości. Słynie z bogactwa substancji aktywnych, które pozytywnie wpływają na organizm. Choć posiada bujne, zielone liście i rodzi fioletowe kwiaty, jego właściwości prozdrowotne zawarte się przede wszystkim w korzeniach. Kiedy warto stosować preparaty zawierające kudzu?

Kudzu na menopauzę

Okazuje się, że suplementy zawierające wyciągi z kudzu świetnie sprawdzają się do łagodzenia objawów menopauzy. Dzieje się tak, ponieważ pnącze zawiera fitoestrogeny, które są naturalnymi hormonami kobiecymi. Fitohormony te, wprowadzone do organizmu, działają podobnie jak estrogeny, niwelując uciążliwe objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się, wahania nastroju, problemy z pamięcią i depresja.

Kudzu właściwości ułatwiające leczenie uzależnień

Korzeń kudzu wykazuje również pozytywny wpływ w walce z uzależnieniami, zwłaszcza alkoholizmem. Izoflawony zawarte w roślinie (zwłaszcza daidzyna, daidzeina, pueraryna) wpływają na proces metabolizowania alkoholu, dzięki czemu regularne stosowanie może pomóc zmniejszyć ochotę na alkohol i ułatwić proces odwyku. Przyjmowanie kudzu może również powodować wzrost poziomu neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina, co łagodzi drażliwość i spadki nastroju towarzyszące odstawianiu używek np. nikotyny.

Przeciwbólowe i przeciwzapalne działanie korzenia kudzu

Preparaty na bazie tej rośliny są również skuteczne w łagodzeniu objawów przeziębienia, grypy, bólu głowy, migreny i innych dolegliwości. Kudzu właściwości te zawdzięcza zawartych w nim flawonoidach, które działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, co pomaga w leczeniu stanów zapalnych i łagodzi objawy bólowe. Korzeń rośliny zawiera również sporo saponin, kwasów fenolowych, aglikonów, czy składników mineralnych takich jak wapń, żelazo i magnez.

W zależności od dolegliwości, mamy do dyspozycji kilka form stosowania ekstraktów z korzenia kudzu. Można go przyjmować w postaci tabletek, kapsułek, nalewek, syropów i herbat. Dostępne na rynku preparaty często są wzbogacane o inne składniki aktywne, które zwiększają ich skuteczność.

Podsumowanie

Korzeń kudzu to roślina, która od wieków znana jest z wyjątkowych właściwości leczniczych. Zawarte w niej substancje aktywne wpływają pozytywnie na organizm, pomagając w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji kudzu, należy skonsultować się z lekarzem, by ustalić odpowiednie dla indywidualnych potrzeb dawkowanie oraz uwzględnić ewentualne interakcje z pozostałymi przyjmowanymi lekami.

Atrakcyjne apartamenty w... Wiśle?<< >>USG Doppler – co oznacza to pojęcie?

About the author : admin