USG Doppler – co oznacza to pojęcie?

Coraz więcej, także dość młodych osób, ma problemy z opuchniętymi nogami. Przyczyną jest najczęściej zły stan tętnic oraz żył. Chcąc jednak dokładniej postawić diagnozę, należy przeprowadzić odpowiednie badanie. Chodzi oczywiście o usg żył kończyn dolnych.

Na czym polega Doppler żył?

Takie usg stosuje się, aby ocenić, czy krew prawidłowo przepływa w organizmie człowieka. Dzięki temu zabiegowi można rozpoznać, z czym dokładnie w przypadku danego pacjenta ma się do czynienia. Potrzebne jest jednak specjalistyczne urządzenie, które sprawia, że zmienia się częstotliwość fal ultradźwiękowych, gdy te odbijają się bezpośrednio od krwinek płynących w naczyniach krwionośnych. W ten sposób otrzymuje się obraz badanej części kończyny.

Nie trzeba się obawiać, ponieważ Doppler żył przebiega jednocześnie nieinwazyjnie oraz bezbolesne (w jego trakcie słychać charakterystyczny szum). Co ciekawe, zanim badanie się rozpocznie, lekarz nałoży na skórę pacjenta odpowiedni żel, którego zadaniem będzie m.in. zniwelowanie tarcia głowicy. Wystarczy raptem kilka minut, aby odkryć, czy ktoś cierpi na zakrzepy, tętniaki, niewydolność żylną, a w najgorszym przypadku wrodzone wady serca.

Jak się przygotować do zabiegu?

U zdecydowanej większości pacjentów, gdy w grę wchodzi Doppler żył kończyn dolnych, nie jest wymagane szczegółowe przygotowanie. Jednak bywają przypadki, że konieczne jest wcześniejsze zastosowanie specjalnej, lekkostrawnej diety. Chodzi o badanie wykonywanie przez powłoki brzuszne.

Wtedy należy przyjąć odpowiedni preparat, który służy do usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, ponieważ jest on blokadą dla ultradźwięków. Poza tym na sześć godzin przed zabiegiem nie wolno też żuć gumy, pić napojów gazowanych i palić papierosów.

Doppler żył i co jeszcze?

Okazuje się, że usg żył kończyn dolnych to tylko jedna z kilku czynności dokonywanych przy pomocą dopplera naczyniowego. Są przecież jeszcze inne miejsca na ciele, gdzie lekarz przyłoży głowicę tego urządzenia. Zbada zatem tętnice szyjne, trzewne, a nawet serce i stan ciąży (przepływ łożyska).

Badanie Dopplerowskie (inaczej Doppler żył kończyn dolnych) może być przeprowadzone w wielu prywatnych placówkach. Znajdują się one z większość dużych miast w Polsce. Jeżeli chodzi o sam koszt zabiegu, to wynosi on do 350 zł, przy czym trzeba pamiętać, że płaci się zawsze osobno za każdą z kończyn!

Kudzu - roślina na menopauzę, nałogi, przeziębienia<< >>Czym jest sterylizacja medyczna?

About the author : admin