Lecznicze właściwości przeciwutleniaczy zawartych w herbatce z czystka
Zioła o leczniczych właściwościach to popularne suplementy, które na stałe zagościły w polskich domach. Pija się napary z mięty, lipy, rumianku, melisy, pokrzywy, a także bardzo ostatnio popularnego czystka. Jakie czystek właściwości posiada jako zioło i czy jest całkowicie bezpieczny?
Czystek właściwości adekwatne do substancji aktywnych
Ten nieduży krzew, który z powodzeniem można uprawiać w przydomowym ogródku, a w stanie dzikim spotka się go między innymi na południu Europy, zawiera bardzo dużą ilość polifenoli. Te aktywne składniki znajdują się także między innymi w czerwonym winie i zielonej herbacie, jednak czystek zawiera ich znacznie więcej. Polifenole, znane również pod nazwą antyoksydanty i przeciwutleniacze, to substancje aktywne zwalczające wolne rodniki, które znajdują się w powietrzu i jedzeniu, a które wywołują liczne choroby, w tym między innymi nowotwory, to one także są odpowiedzialne za szybkie starzenie się organizmu. To jasne, że czystek działanie lecznicze ma związane przede wszystkim z dużą zawartością polifenolów. W pierwszej kolejności zapobiega więc procesom starzenia się, a także może ograniczać powstawanie groźnych chorób, choć nie jest to w żaden sposób stwierdzone naukowo.
Na co przede wszystkim pomoże czystek?
Czystek działanie pozytywne przejawia między innymi w następujących kłopotach zdrowotnych:
– obniża poziom złego cholesterolu
– wspomaga leczenie chorób krążenia
– jest pomocny w leczeniu boreliozy oraz alergii
– wspomaga leczenie trądziku i innych stanów zapalnych
– ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne, antywirusowe
– wzmacnia nasz układ odpornościowy
Czystek przeciwwskazania
Nie jest do końca zbadane jego działanie w przypadku stosowania przez dzieci i kobiety w ciąży, powinno się więc w takich wypadkach zachować ostrożność. Poza tym czystek przeciwwskazania ma raczej nieduże. Nie wskazane jest jednak przekraczanie porcji dwóch naparów dziennie, a w przypadku kapsułek powinniśmy się stosować do zaleceń producenta. Z powodzeniem więc możemy pozwolić sobie na filiżankę herbatki z czystka, która jest całkiem przyjemna w smaku. Napar warto zaparzać z samych liści, ponieważ gałązki sprawiają, że herbatka jest bardziej gorzka w smaku.