Przyczyny niewydolności krążenia

Dla każdego organizmu żywego krew jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Wraz z nią bowiem do wszystkich komórek dostaje się tlen i substancje odżywcze. Zdarzyć się może, że prawidłowy przepływ krwi zostaje zaburzony z różnych powodów i wówczas dochodzi do niewydolności krążenia.

Co to jest niewydolnosc krążenia i jakie są jej przyczyny?

Niewydolnosc krążenia jest to stan, w którym część układu krążenia obciążona jest zalegającą krwią, słabo pompowaną do mięśnia sercowego, a do narządów wewnętrznych dociera bardzo mało krwi z tlenem. Przyczyną niewydolności krążenia jest najczęściej nieprawidłowa praca serca. Inne powody występowania tej choroby zależą od rodzaju istniejącego problemu w układzie krążenia.

Co to jest niewydolność żylna?

Niewydolność żylna dotyczy kończyn dolnych. Jest to proces chorobowy, który spowodowany jest zastojem w krążeniu żylnym nóg. Czynnikiem, który wywołuje niewydolność żylną kończyn dolnych jest nadciśnienie w łożysku naczyń żylnych, prowadzące do poszerzenia żył, przepływu wstecznego przez zastawki żylne, a także do powstawania pajączków żylnych, widocznych na skórze. Utrwalone zmiany w tkance podskórnej i skórze prowadzić będą do powstania żylaków kończyn dolnych.

Żylaki kończyn dolnych – przyczyny ich powstawania

Żylaki kończyn dolnych są pogrubionymi, poskręcanymi, zmienionymi chorobowo odcinkami żył powierzchniowych. Są wyczuwalne doskonale pod skórą, natomiast te większe widoczne są na jej powierzchni jako pogrubione powrózki. Przyczyną powstawania żylaków kończyn dolnych są skłonności genetyczne, a także nieodpowiedni styl życia, który obniża sprawność naczyń żylnych.

Jakie czynniki osłabiają kondycję żył powierzchownych?

Do głównych przyczyn osłabienia żył należy siedzący tryb życia, brak regularnego ruchu, nadużywanie sauny, częste i gorące kąpiele, złe nawyki żywieniowe, otyłość, ciąża, zakrzepica żylna oraz przebyta kuracja hormonalna. Na ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej kończyn dolnych narażone są głównie osoby w podeszłym wieku, kobiety, a zwłaszcza te, które przyjmują doustnie środki antykoncepcyjne, osoby wykonujące na co dzień ciężką, fizyczną pracę w pozycji stojącej albo chorujące na przewlekłe zaparcia.

Kiedy warto korzystać z gotowego cateringu dietetycznego?<< >>Kiedy stosować rękawice bezpudrowe?

About the author : admin