Charakterystyka i zastosowanie autoklawów medycznych
Autoklawy medyczne to bardzo przydatne urządzenia w branży medycznej i nie tylko. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat ich specyfiki, a także poznać możliwości ich zastosowania w praktyce.
Czym jest autoklaw medyczny?
Autoklawy medyczne to urządzenia przeznaczone do sterylizacji różnego rodzaju sprzętu, a w tym w szczególności sprzętu medycznego. Urządzenia tego typu są hermetyczne zamykane, a także mają wzmocnioną konstrukcję. W placówkach medycznych wykorzystywane są przede wszystkim narzędzia jednorazowe, które są zupełnie jałowe. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie narzędzi wielokrotnego użytku, które także powinny być jałowe. Właśnie w celu ich oczyszczenia używane są autoklawy medyczne. Urządzenia wyposażone są w specjalną grzałkę, dzięki której możliwe jest podgrzewanie wody i tworzenie pary wodnej.
Zastosowanie autoklawów medycznych
Autoklawy medyczne mają bardzo szerokie możliwości zastosowania przede wszystkim w branży medycznej. Jednak z powodzeniem można ich używać także w innych branżach, na przykład branży kosmetycznej. W autoklawach panuje zarówno wysoka temperatura, jak i również wysokie ciśnienie. Takie warunki sprawiają, że niszczone są wszelkie chorobotwórcze drobnoustroje oraz patogeny, zarówno w dorosłej postaci, jak i w formie przetrwalnikowej. Sterylizowane narzędzia są całkowicie jałowe, dzięki czemu możliwe jest ich ponowne wykorzystywanie w praktyce medycznej. Można ich bezpiecznie używać, tak samo, jak nowe produkty. Autoklawy medyczne najczęściej używane są w takich miejscach jak szpitale, przychodnie medyczne, prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne, a także salony kosmetyczne oraz fryzjerskie.
Rodzaje autoklawów
Autoklawy medyczne można znaleźć w obecnych czasach w sprzedaży w dość zróżnicowanych rodzajach. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą przede wszystkim klasami, dlatego jest to najważniejsza kwestia, na którą powinno się zwrócić uwagę podczas ich zakupu. Klasa B tych urządzeń jest najwyższa i oznacza, że możliwe jest sterylizowanie wszystkich rodzajów narzędzi w danym urządzeniu. Natomiast klasa N jest najniższa i jest stosowana w stosunku do urządzeń, które mają pomocniczy charakter.