Dziurawiec – roślina, która poprawi ci humor i pomoże w zasypianiu

Wielu z nas kojarzy dziurawca z lekami na uspokojenie i poprawę nastroju. Dzięki przeciwdepresyjnym właściwościom stał się on bardzo popularny w medycynie. Ziele dziurawca może być alternatywą dla leków przeciwdepresyjnych, jeżeli cierpimy na lekką lub umiarkowaną depresję. Co warto wiedzieć o uprawie i zastosowaniach dziurawca pospolitego.

Dziurawiec pospolity – roślina, którą warto posadzić w przydomowym ogrodzie

Dziurawiec jest rośliną, którą warto posadzić w przydomowym ogrodzie z wielu względów. Wygląda on bardzo atrakcyjnie, dlatego będzie pasował do ogrodów wiejskich i naturalistycznych. Posiada także właściwości lecznicze – pomaga przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości ze strony układu nerwowego i pokarmowego.

Warto zdawać sobie sprawę, że z właściwości dziurawca korzystali już starożytni Grecy, co sprawia, że jest on zaliczany do najlepiej przebadanych roślin leczniczych.

Dziurawiec kiedy zbierać

Uprawa dziurawca nie powinna być trudna nawet dla całkowicie początkujących ogrodników. Najważniejsze o czym musimy pamiętać to fakt, że dziurawiec potrzebuje słonecznego stanowiska (dostęp do słońca jest gwarancją obfitego kwitnienia, a surowcem zielarskim w przypadku tej rośliny są właśnie kwiaty).

Dziurawiec może rosnąć na wielu glebach, jednak preferuje podłoża żyzne, lekko wilgotne i przepuszczalne. Nie toleruje natomiast gleb podmokłych.

Jeżeli chcemy korzystać z właściwości leczniczych dziurawca, powinniśmy zbierać go, gdy zakwitnie. Zebrane kwiatostany należy ususzyć w ciepłym i przewiewnym miejscu (możemy użyć do tego celu także suszarki do ziół).

Dziurawiec zastosowanie w lecznictwie

Dziurawiec pospolity działa przede wszystkim przeciwdepresyjnie, przeciwlękowo, nasennie. Związki zawarte w tej roślinie pomagają też łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, działają moczopędnie (dzięki czemu przyspieszają oczyszczanie organizmu z toksyn).

Zanim sięgniemy po napar z dziurawca czy leki z jego zawartością, musimy zdać sobie sprawę, że w dużych ilościach działa on fototoksycznie. W praktyce oznacza to, że gdy latem będziemy pić dziurawca i wychodzić na słońce, jest bardzo prawdopodobne, że na naszej skórze pojawią się nieestetyczne przebarwienia.

Czym jest liposukcja i jakie są jej rodzaje?<< >>Charakterystyka i zastosowanie autoklawów medycznych

About the author : admin