Echo serca płodu – co to jest?
Echokardiografia, czyli echo serca płodu, to badanie pozwalające ocenić anatomię, ruch oraz przepływ krwi w sercu dziecka. Echo serca płodu pozwala na wykrycie wad serca, jego nieprawidłową budowę oraz problemy z funkcjonowaniem układu krążenia.
Wskazania do przeprowadzenia badania
Echo serca płodu (echokardiografia) jest badaniem, któremu poddać może się każda ciężarna kobieta. Najczęściej badaniu temu poddają się kobiety, u których występuje zaburzenie rytmu serca płodu oraz podejrzenie wystąpienia wad serca u nienarodzonego dziecka. Badanie to przeprowadzane jest także u kobiet chorujących na cukrzycę ciążową, choroby autoimmunologiczne oraz kobiet, które są obciążone genetycznymi wadami serca. Zaleca się przeprowadzenie echokardiografu u kobiet, które ukończyły 35. rok życia oraz u pacjentek, które wcześniej poroniły.
Jak wygląda badanie echokardiograficzne?
Echo serca płodu (echokardiografia) wygląda jak standardowe badanie USG. W czasie badania lekarz smaruje brzuch i głowicę aparatu specjalnym żelem, który przewodzi fale ultradźwiękowe i delikatnie przesuwa głowicą po brzuchu. Czas trwania echokardiografii wynosi od 10 do 30 minut. Wpływ na długość badania ma stopień zagazowania jelit oraz stopień otyłości kobiety, a także jakość sprzętu, na jakim badanie jest przeprowadzane. Echo serca płodu jest badaniem, które wykonuje się pomiędzy 19 a 24 tygodniem ciąży, kiedy serce jest już na tyle ukształtowane, że można dostrzec występujące wady. Wyjątkowymi sytuacjami, w których badanie to przeprowadza się już w 11 tygodniu ciąży, jest występowanie zaburzonego rytmu serca lub jego nieprawidłowe położenie.
Jak przygotować się do badania echa serca płodu?
Badanie to nie wymaga od kobiety ciężarnej specjalnego przygotowania. Może ona być po lekkim śniadaniu, a na kilka dni przed badaniem pacjentka musi się odpowiednio nawadniać, pijąc od 2 do 3 litrów wody dziennie. Pacjentka nie powinna smarować brzucha tłustymi kremami lub oliwką. Tuż przed badaniem należy odbyć co najmniej półgodzinny spacer, aby zmniejszyć napięcie brzucha.