Badania prenatalne od podstaw

Ciąża to okres, który wymaga zapewnienia skutecznej diagnostyki. Badania wykonywane podczas ciąży mogą przyczynić się do wczesnego wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. Dlatego warto zadbać o dostęp do badań prenatalnych. Jak to zrobić? O tym w poniższym poradniku.

Czym są badania prenatalne?

Na badania prenatalne składać się może wiele różnych zabiegów diagnostycznych. Można więc napisać, że pod tym pojęciem kryją się wszystkie badania, które mają na celu ocenę przebiegu ciąży i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i wad genetycznych.

Diagnostyka podczas ciąży jest istotna. Dzięki regularnemu wykonywaniu badań diagnostycznych można przyczynić się do oszczędzenia dziecku przyszłych kłopotów ze stanem zdrowia.

Dla kogo przeznaczone są badania prenatalne?

Badania diagnostyczne podczas ciąży szczególnie zalecane są dla kobiet w wieku powyżej 35 lat. Statystyki NFZ mówią, że ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną w przypadku kobiet w tym wieku wynosi do pięciu procent.

Wczesna diagnostyka zazwyczaj daje możliwość podjęcia leczenia dziecka jeszcze w jego okresie płodowym. Zwiększa więc znacznie prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego dziecka w terminie.

Czy badania prenatalne są darmowe?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje część badań prenatalnych. Kto może skorzystać z refundacji NFZ? Badania prenatalne NFZ dostępne są dla kobiet, które mają skończone 35 lat i spełniają dodatkowe warunki.

Do refundacji uprawnia między innymi wykonanie badania USG, w wyniku którego stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia wady płodu lub aberracji chromosomowej. Do darmowych badań prenatalnych NFZ dopuszcza również kobiety, które miały problemy z przebiegiem poprzedniej ciąży.

Jak zapisać się na badania prenatalne?

Do wykonania badań prenatalnych NFZ niezbędne jest skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Lekarz określa czynniki umożliwiające dopuszczenie do programu. Wskazuje również ryzyko wystąpienia potencjalnych nieprawidłowości.

Badania prenatalne refundowane przez NFZ wykonywane są w placówkach, które mają podpisaną stosowną umowę z Funduszem. Listę takich placówek udostępnia wyszukiwarka na stronach Funduszu.

Na czym polega zabieg przeszczepu włosów?<< >>Echo serca płodu - co to jest?

About the author : admin