Co wiemy o Diecie Dąbrowskiej?

Dieta raczej nie kojarzy się z postem, prawda? Niemniej jednak możemy mówić przynajmniej o jednym wyjątku. Tym wyjątkiem jest Dieta Dąbrowskiej, czyli rozwiązanie, które ma zwolenników i przeciwników. Co możemy powiedzieć na temat stosowania tej diety?

Co wiemy?

Na początku nie pozostaje nic innego jak określenie tego, czym jest Dieta Dąbrowskiej. Jeśli mamy mówić o działaniu, musimy wiedzieć, że mamy do czynienia z dietą warzywno-owocową. Krótko mówiąc, podstawową zasadą jadłospisu jest umieszczanie w nim wyłącznie warzyw i owoców.

Gdy okres diety zostaje zakończony, pula spożywanych produktów może ulec zwiększeniu – można zdecydować się na nasiona, orzechy czy warzywa strączkowe. Osoby zainteresowane innymi propozycjami muszą uważać. Przy Diecie Dąbrowskiej można sobie pozwolić nawet na mięso, ale odstępstwa powinny mieć miejsce sporadycznie. Do tego wymienione rośliny zawsze są podstawą posiłku.

Ile to wszystko powinno trwać?

Przy diecie często mówi się o działaniu i oczywiście nie ma w tym niczego zaskakującego. Niemniej nie wolno zapomnieć, że ważne jest też to, jak długo będziemy na diecie. Nie jest to coś, co możemy określić dokładnie, ale można powiedzieć, że rezygnacja z Diety Dąbrowskiej powinna nastąpić najpóźniej po 6 tygodniach.

Ważne jest też to, że wszystkie posiłki muszą być możliwie mało przetworzone. Ponadto dopuszcza się wyłącznie gotowanie na parze i pieczenie. Warto także pamiętać, że stosowanie ziół nie ma znaczenia, natomiast z napojów zaleca się czystą niegazowaną wodę. Gdyby jednak komuś zależało na czymś innym, dopuszcza się wywary z warzyw i herbatki ziołowe.

Kto za to odpowiada?

Za powstanie tej diety odpowiada dr Ewa Dąbrowska. Dąbrowska jest lekarzem specjalistą ds. chorób wewnętrznych. Niemniej trzeba przyznać, że największą popularność zyskała dzięki stworzeniu restrykcyjnego jadłospisu.

Wiele mówi się na temat kontrowersji związanych z tym jadłospisem, ale z drugiej strony Dieta Dąbrowskiej jest efektem wielu lat działań. Końcowy efekt powstał na podstawie prac naukowych! Nie można też zapomnieć o tym, że każda dieta odpowiada na określone problemy. W przypadku Diety Dąbrowskiej rozmawia się choćby o astmie czy niedoczynności tarczycy.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.

Identyfikator dla psa. Zwykłe fanaberie czy raczej mądra przezorność?<< >>Dziurawiec pospolity

About the author : admin