Dieta Dąbrowskiej – czy warto?

Dieta Dąbrowskiej bije rekordy popularności. Prawdą jest, że wiele osób stosuje ją od lat i czuje się wyśmienicie. Powtarzana raz do roku może wspomóc utrzymanie szczupłej sylwetki oraz niskiej zawartości tkanki tłuszczowej. Przeciwnicy również mają sporo racji. Jest to niezwykle restrykcyjny post warzywno-owocowy, który nie sprawdzi się w każdym przypadku. Niejeden dietetyk uważa go za wyniszczający.

Szybka utrata wagi

Za co kochana jest dieta Dąbrowskiej? Przede wszystkim za możliwość szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Nie od dziś wiadomo, że nadwaga lub otyłość jest przyczyną ogromnych kompleksów. Proces odchudzania nie zawsze jest prosty. Bywa tak, że pomimo optymalnej kaloryczności spożywanych posiłków oraz aktywności fizycznej, waga stoi w miejscu.

Dieta Dąbrowskiej skutecznie eliminuje zgromadzone toksyny oraz szkodliwe produkty przemiany materii. Mogłoby się wydawać, że nagłe zmniejszenie kaloryczności sprawi, że układ trawienny ulegnie znacznemu spowolnieniu. Nie w tym przypadku, gdyż warzywa oraz owoce stanowiące podstawę postu, stymulują wytwarzanie soków trawiennych.

Poprawa pracy układu pokarmowego

Dieta Dąbrowskiej uważana jest za oczyszczającą. Warto wiedzieć, że może ona okazać się pomocna również w przypadku pasożytów, które znajdują się (w mniejszej lub większej ilości) w organizmie niemal każdego człowieka. U wielu zwolenników postu warzywno-owocowego odnotowywana jest poprawa pracy układu pokarmowego.

Nie można jednak wykluczyć, że dieta Dąbrowskiej nie będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu. Nieprzyjemne objawy zwykle pojawiają się w pierwsze dni. Mowa tutaj o m.in. nudnościach, wymiotach, wzdęciach, biegunce. Trzeba mieć świadomość, że każdy organizm jest zupełnie inny.

Zauważalny spadek sił

Dlaczego dieta Dąbrowskiej może odebrać pokłady energii? Przede wszystkim dlatego, że zakłada spożywanie 400-600 kalorii dziennie. Przeciętny człowiek potrzebuje ich minimum 1500-1600. Z czasem organizm przyzwyczaja się do zmian, a jego zapotrzebowanie na kalorie spada. Post warzywno-owocowy powinien trwać około 6 tygodni.

Opisywana dieta może okazać się pomyłką, więc do tematu trzeba podejść z należytą rozwagą. Zyskała ona uznanie wielu osób, jednak nie oznacza to, że u nas sprawdzi się tak samo dobrze.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra

Co warto wiedzieć o laseroterapii?<< >>Niewydolność żylna - przyczyny i objawy choroby

About the author : admin