Niewydolność żylna – przyczyny i objawy choroby

Niewydolność żylna jest jednym z bardziej rozpowszechnionych schorzeń, z którymi zmagają się nasi rodacy. Szacuje się, że dotyka nawet czterdziestu procent społeczeństwa, choć nie wszyscy chorzy zmagają się z jej równie poważną postacią. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku niewydolności krążenia, schorzenie to musi być leczone.

Co warto wiedzieć o niewydolności żylnej?

Do niewydolności żylnej dochodzi w konsekwencji tak zwanego zastoju żywnego, ten zaś jest spowodowany zarówno wstecznym przepływem krwi w żyłach, jak i niedrożnością żył. Podobnie, jak niewydolnosc krążenia, choroba atakuje częściej kobiety niż mężczyzn, choć panowie również muszą liczyć się z ryzykiem jej występowania.Walka z chorobą jest trudna, a leczenie często nie przynosi szybkich rezultatów. Nic więc dziwnego, że lekarze starają się określić, kto jest bardziej zagrożony jej wystąpieniem tak, aby promować działania profilaktyczne. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim kobiety oraz osoby w dojrzałym wieku. Czynnikiem, który może spowodować pojawienie się pierwszych objawów choroby jest także ciąża, groźna okazuje się jednak również praca siedząca lub stojąca oraz otyłość.

Niewydolność żylna – najczęstsze objawy

Tak niewydolnosc krążenia, jak i popularne żylaki leczy się tym łatwiej, im szybciej dojdzie do postawienia prawidłowej diagnozy. Aby jednak ta była możliwa, konieczne jest wczesne rozpoznanie choroby. Tu przydaje się znajomość jej objawów nawet, jeśli wiele z nich początkowo sprawia wrażenie niezbyt istotnych.Jednym z częściej wymienianych sygnałów alarmowych jest uczucie ciężkości nóg zwłaszcza, jeśli towarzyszą mu obrzęki. Niepokoić powinny także skurcze mięśni łydek zwłaszcza, jeśli pojawiają się nocą i charakteryzują się dość dużą bolesnością. Wizyta u lekarza jest uzasadniona także wtedy, gdy pacjenci obserwują zabarwione na niebiesko żyły powierzchniowe oraz obrzęk mający tendencję do utrwalania się. Przy niewydolności żylnej w zaawansowanym stadium wszystkie wymienione objawy mogą się nasilać. Co więcej, pacjenci mogą zmagać się także z owrzodzeniami oraz stanami zapalnymi nie tylko samej skóry, ale również tkanki podskórnej. Dobrze jest więc umówić wizytę u specjalisty jeszcze zanim dojdzie do nasilenia sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez organizm.

Dieta Dąbrowskiej - czy warto?<< >>Garść przydatnych informacji na temat przeszczepu włosów

About the author : admin