Fototerapia – wskazania do zabiegu. Kiedy warto z niego skorzystać?

Światłolecznictwo, czyli terapia światłem polega na zastosowaniu urządzeń naświetlających skórę z wykorzystaniem światła UVA, UVB, światła ledowego albo podczerwieni. Kiedy warto zdecydować się na zabiegi fototerapii?

Choroby dermatologiczne

Najczęściej fototerapia stosowana jest w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Światło oddziałuje na komórki skórne, powodując zwiększenie ich wydolności, przyspieszenie metabolizmu oraz regeneracji. Łagodzi objawy towarzyszące dolegliwościom skórnym, a także pomaga w ich leczeniu.

Wśród wskazań do terapii światłem w chorobach dermatologicznych znajdują się poniższe:

– łuszczyca
– AZS – atopowe zapalenie skóry
– łysienie plackowate
– liszaj płaski
– bielactwo
– przyłuszczyca
– pokrzywka barwnikowa
– grzybice
– wczesne stadium ziarniaka grzybiastego

Redukcja niedoskonałości skórnych

Terapia światłem, w szczególności terapia LED, jest stosowana również w redukcji widocznych niedoskonałości skórnych. Dodatkowo ma ona właściwości profilaktyczne – zapobiega pojawianiu się defektów i pomaga w zatrzymaniu młodego wyglądu skóry na dłużej.

Za pomocą fototerapii LED można zredukować:

– zmarszczki
– łojotok skórny
– trądzik
– blizny
– przebarwienia
– poszerzone naczynka krwionośne
– cellulit
– wypadające włosy

Choroba afektywna sezonowa i depresja

Światłolecznictwo pomaga nie tylko na różne dolegliwości skórne. Poza tym fototerapia jest wysoce skuteczna w zapobieganiu i leczeniu choroby afektywnej sezonowej i depresji. Światło wpływa na światłoczułe komórki zwojowe, które znajdują się w siatkówce oka.

Choroba afektywna sezonowa, określana także jako depresja sezonowa, zdarza się jesienią i zimą. To właśnie wtedy naturalnego światła słonecznego jest znacznie mniej, co przekłada się na pogorszenie samopoczucia psychicznego w tym okresie.

Ponadto terapia światłem pomaga w redukcji objawów zaburzeń snu. Systematyczne korzystanie z tego typu terapii powoduje ustabilizowanie gospodarki serotoninowo-melatoninowej, która odpowiedzialna jest za naturalny rytm snu.

Dolegliwości mięśniowe

Terapia światłem ma także zastosowanie w fizykoterapii. Używana jest głównie w dolegliwościach mięśniowych – bólach, sztywności, nadmiernym napięciu mięśni.

Światło powoduje rozgrzanie tkanek, dlatego zwiększa przepływ krwi i zmniejsza dolegliwości ze strony układu ruchu, między innymi na skutek schorzeń, urazów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

Masaż na łóżku wodnym - wskazania i zalety<< >>Zdrowe odchudzanie

About the author : admin