Badania prenatalne NFZ, czy jest możliwa refundacja?

Badania prenatalne nfz to bardzo często jedyna możliwość ich wykonania, kiedy pacjentka nie ma funduszy, aby zapłacić za nie z własnej kieszeni. Lekarz ginekolog jednak musi stwierdzić, czy badanie prenatalne nfz jest możliwe do wykonania, a raczej niezbędne. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach możemy liczyć na refundację, a w jakich niestety musimy sami za badanie zapłacić.

Badania prenatalne na nfz, kto może je wykonać?

Badania prenatalne na nfz należą się osobom, które mają do tego odpowiednie wskazania. W rodzinie bardzo często występują choroby genetyczne, które mogą zdarzyć się i nam. Niestety ryzyko ich pojawienia się wzrasta, kiedy w rodzinie już choroba występowała. Ponadto badanie prenatalne NFZ będą należeć się także kobietom, które są w ciąży w wieku powyżej 35 lat. Ryzyko wystąpienia wad genetycznych wzrasta.

Badanie prenatalne nfz, kiedy jeszcze możemy liczyć na ich refundację?

Nie tylko wiek powyżej 35 la, czy występowanie w rodzinie chorób genetycznych są predyspozycjami, które kwalifikują się do refundacji tego rodzaju badań. Możemy także liczyć na to, że po nieprawidłowym wyniku usg również badanie będzie dla nas refundowane. Jednak sami nie jesteśmy w stanie zorganizować refundowanych badań prenatalnych. Musimy poprosić o to lekarza prowadzącego ciążę, bo to on wystawia skierowanie na tego rodzaju badanie, kiedy zaistnieje taka konieczność.

Czy trzeba spełniać wszystkie warunki powyższe, żeby otrzymać refundację badań prenatalnych?

Należy wiedzieć, że wystarczy jeden czynnik, aby nastąpiła refundacja badań prenatalnych. Lekarz ginekolog musi wydać skierowanie na badanie, kiedy tylko zaistnieje, chociaż podejrzenie genetycznej choroby, lub wad rozwojowych płodu. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu w porę będzie można nie tylko dobrać odpowiednie leczenie, ale także wiele operacji da się wykonać jeszcze przed narodzinami, lub tuż po. Warto jednak zdecydować się na badanie prenatalne płodu, nawet wtedy, kiedy nie ma wskazań do ich wykonania. Możemy być pewni, że zostanie wszystko dokładnie sprawdzone, co nie tylko utwierdzi nas w przekonaniu, że wszystko jest w porządku, ale także uspokoi, co w ciąży jest kluczowe, tym bardziej że badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Nietypowe odmiany diet pudełkowych<< >>Precyzyjny obraz narządów i naczyń krwionośnych

About the author : admin