Precyzyjny obraz narządów i naczyń krwionośnych

Liczne naczynia krwionośne obejmują niemalże cały organizm człowieka. W celu ich badania, kiedy zachodzi taka konieczność, przeprowadza się badanie angiograficzne. Nowoczesną i mniej inwazyjną metodą jest angiografia TK. Przeprowadza się ją za pomocą środka kontrastowego i tomografu komputerowego. Uzyskujemy dzięki temu obraz trójwymiarowy pożądanego obszaru naczyń krwionośnych.

Standardowa angiografia a angio TK – jakie są różnice?

Angiografia TK z wykorzystaniem tomografii komputerowej wyróżnia się mniejszą inwazyjnością od tradycyjnej, wykonywanej rentgenem. Pierwotnie wprowadza się cewnik ze środkiem cieniującym w okolicę badanych naczyń krwionośnych i narządów oraz za pomogą aparatu rentgenowskiego ocenia stan żył i narządów. Angiografia TK również polega na podaniu kontrastu, jednak w formie wstrzyknięcia go poprzez wenflon w układ krwionośny. Następnie pacjent poddawany jest badaniu obrazowemu za pomocą tomografu komputerowego.

Dokładny obraz naczyń krwionośnych dzięki angiografii

Podanie środka cieniującego skutkuje wyodrębnieniem określonych obszarów i uzyskanie ich dokładnego obrazu w formie trójwymiarowej na zdjęciach z tomografu. Oceniany jest wtedy ich stan pod kątem wszelkich nieprawidłowości czy zwapnień. Za pomocą badania Angio tk pacjent z podanym kontrastem przebywa w środku urządzenia, a ono z kolei rejestruje poszczególne obrazy, które można nałożyć na siebie i uzyskać obraz trójwymiarowy badanego obszaru. Jest to niezwykłe ułatwienie dla lekarza w sprecyzowaniu zmian chorobotwórczych, ponieważ widzi on stan faktyczny żył, tętnic, płuc czy serca i potrafi określić, czy istnieją jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów.

Przeciwwskazania do wykonania badania metodą angio TK

Pomimo dużej skuteczności badania angiograficznego za pomocą tomografu komputerowego istnieją pewne przeciwwskazania, kiedy to badanie nie może być przeprowadzone. Do takich przypadków zalicza się ciążę, ponieważ pacjentka narażona jest na promieniowanie jonizujące. Wyjątkiem jest stan, kiedy to występuje zagrożenie życia bądź zdrowia, a inne metody badania nie przyniosły określonych rezultatów bądź zostały wykluczone. Dokładny wywiad pozwoli ustalić, czy nie występuje reakcja uczuleniowa na podawany środek cieniujący. Osoby cierpiące na schorzenia nerek, tarczycy czy astmę oskrzelową, oraz kobiety karmiące piersią powinny skonsultować to z lekarzem, przed wykonaniem badania angio TK.

Badania prenatalne NFZ, czy jest możliwa refundacja?<< >>Jak wybrać stół do masażu?

About the author : admin