Na czym polega USG Dopplera?
USG Dopplera to badanie obrazowe, które umożliwia ocenę stanu żył i tętnic pacjenta. Jego specyfik opiera się na zjawisku zmiany częstotliwości ultradźwiękowych fal, ulegających odbiciu od płynących w naczyniach krwionośnych krwinek. W rezultacie ulegają one przetworzeniu na obraz badanego obszaru. Ultrasonografia dopplerowska jest w pełni bezpieczna, bezbolesna i bezinwazyjna.
Zastosowanie ultrasonografii dopplerowskiej
Ultrasonograf dopplerowski umożliwia diagnostykę zakrzepów, tętniaków, wrodzonych wad serca czy wad zastawek serca. Za jego pomocą można rozpoznać niewydolność żylną nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek żylnych, a także wykryć chorobę tętnic obwodowych ze zmniejszonym krążeniem krwi.
Ultrasonografia dopplerowska może być wykonywana na różnych obszarach ciała. Najczęściej przeprowadza się w ten sposób badanie USG tętnic szyjnych, tętnicy trzewnych, żył kończyn dolnych czy układu wrotnego wątroby. USG Dopplera pozwala też na wykonanie tzw. echa serca. W medycynie stosuje się ponadto dopplerowską ultrasonografię w czasie ciąży, głównie celem oceny przepływów łożyska czy narządów płodu.
Przebiega dopplerowskiego badania ultrasonograficznego
Przed badaniem USG Dopplera lekarz nakłada żel na skórę pacjenta, co ułatwia obrazowanie. Specjalista przesuwa następnie po ciele niewielką głowicę, oglądając jednocześnie obraz badanego narządu na monitorze ultrasonografu dopplerowskiego.
Badanie to przypomina tradycyjne USG, ale użyta aparatura dodatkowo pozwala lekarzowi na ocenę szumu krwi przepływającej przez naczynia krwionośne. W przypadku USG Dopplera kończyn dolnych procedura wykonywana jest w pozycji stojącej pacjenta. Z reguły badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.
Przygotowanie do badania USG Dopplera
Ultrasonograf dopplerowski z reguły może być stosowany bez specjalnych przygotowań pacjenta. Wyjątkiem są badania realizowane przez powłoki brzuszne, czyli np. USG tętnic nerkowych, tętnic trzewnych, żył biodrowych, aorty brzusznej czy żyły głównej dolnej.
W takich przypadkach ultrasonografia dopplerowska wymaga stosowania diety lekkostrawnej na dzień przed badaniem. Lekarz może też zalecić podanie środka usuwającego powietrze z przewodu pokarmowego, co ułatwi przenikanie ultradźwięków.